Příčin zakalené vody v akváriu může být mnoho. Zpravidla nebývá nebezpečná, přesto se doporučuje zkontrolovat její parametry a funkci akvarijního filtru. Stav vody může zlepšit i kvalitnější provzdušnění.

Pro křišťálově čistou vodu se vyrábějí i různé speciální přípravky na minerální bázi, které bezpečně odstraňují droboučké nečistoty. Naváží na sebe částečky, čímž vniknou větší částice, zachytitelné filtrací. Pro optimální účinnost je potřeba pravidelně filtry čistit. Zpravidla bývá ale nezbytné upravit podmínky v akváriu, aby se voda opět nezakalovala.

I v nádržích zařízených správně, na základě biologické rovnováhy mezi faunou a flórou, občas dojde k zakalení vody. Příčiny, vzhled i škodlivost mohou být různé.

Voda zakalená potravou

Častou příčinou zakalení akvarijní vody bývá příliš horlivé krmení ryb. Nadbytečná potrava se začne kazit a tím se kazí i voda. Většinou jsou na vině perloočky a buchanky. Také přilepšení rybám před dovolenou nemusí být vhodné.

Bakteriální rosolovitý povlak z hnijící potravy je vyvolán bakteriemi a řasami rozsivkami. Neděje se to jen při překrmení, ale někdy i stojí-li akvárium v temnu a při nízké teplotě vody. Vodu je třeba nahradit a podmínky upravit. Pomáhají také akvarijní plži, kteří se řasami a „odpadky“ živí.

Zakalení v nové nádrži

Hned po zařízení akvária se se zákalem potká snad každý akvarista. I při důkladně vypraném písku se díky pohybu rybek voda bělavě zakalí uhličitanem vápenatým (CO2 vydechovaný rybami se sloučí s vápenatými součástmi vody). Ten se postupně usadí a voda se vyčeří. Tento zákal není na závadu a postupně zmizí.

Jestliže písek použitý pro založení akvária nebyl důkladně propraný, zbarví se voda nažloutle a nahnědle hlinitými součástkami. Ty většinou také samy sednou ke dnu, někdy ale nezbývá než založení akvária zopakovat s lépe propraným pískem.

Nadbytek a nedostatek slunečního svitu

Zelené zakalení vody se objevuje po vystavení vody přímému slunci a není příliš škodlivý.  Ve vodě se zmnoží jednobuněčný plankton, který pak vodu učiní někdy téměř neprůhlednou. Vodu je potřeba vyměnit a akvárium trochu odstínit.

Při nedostatku slunečního svitu, hlavně v zimě, může být voda nažloutlá až nahnědlá. Je to způsobeno tím, že rostliny v nedostatku světla neumí využít optimálně živiny. Při dlouhém stání vody v nádrži se zase naplní zbytky odumírajících rostlin a živočichů.

Další články z rubriky


Štítky: ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.