Mnozí chovatelé se účastní se svými zvířaty výstav a nejinak tomu je u chovatelů králíků. Výstava slouží k posouzení jedinců, uchovnění, získání zpětné vazby a kontaktů, posouvá chov určitým směrem. Na výstavě si je možno vystavované jedince prohlédnout a mnohdy jsou zde i zvířata na prodej. Úspěch nebo neúspěch při posouzení má vliv na zařazení do chovu.

Jací králíci mohou na výstavu?

Konkrétní podmínky záleží vždy na pořadateli výstavy. Výstava je pro chovatele velká událost, prezentuje na ní výsledky svého snažení, a proto králíky náležitě připravuje. Měli by být zdraví, mít opečovávanou srst, a zvyklí na manipulaci. Pečuje se nejen o srst, ale i o uši, oči, drápy. Zdravotní stav se posuzuje zevrubně, ale jakmile je podezření na nějaký problém, králík se neklasifikuje. Na výstavu králíků může být přihlášen jedinec, který je řádně očkovaný a odčervený, což se zapisuje do králičího očkovacího průkazu, má průkaz původu a je označen tetováním. Na výstavě probíhá veterinární prohlídka, kde veterinář posoudí, zda je králík schopen se výstavy účastnit. Pokud by neměl v pořádku všechny náležitosti nebo měl nějaký zdravotní problém, na výstavu nebude vpuštěn.

Průběh posuzování

Králík je zařazen do určité kategorie a je posuzován posuzovatelem, kterému se také říká bonitér, a který má pro tuto činnost oprávnění. Králík je posuzován podle chovného standardu, který se liší u příslušného plemene a kategorie. Během posuzování je králík umístěn na stole. Žádoucí je, aby králík zvládal během posuzování takzvaný „výstavní postoj“.

Kategorie králíků

Králíci jsou na výstavách rozděleni do kategorií:

Kategorie mláďat

Zahrnuje králíky od 3 do 6 měsíců věku. Mohou získat ocenění, ale nikoliv čestné ceny. Kvalita se hodnotí slovně.

Kategorie dospělých

V ní jsou řazeni králíci od 6 měsíců věku a mohou již získat čestnou cenu. Kvalita se neposuzuje slovně, ale pomocí čísel. Pokud je králík vyřazen, nezařazuje se do chovu, jeho mláďata nemohou být registrovaná a tetovaná.

Kolekce králíků

Zde patří skupiny vystavovaných jedinců, u kterých se sečtou výsledné body, které získali, a udělá se konečný závěr celé kolekce. Jaké kolekce známe?

sourozenecká kolekce mláďat (3 sourozenci z jednoho vrhu nad 5 měsíců stáří)

sourozenecká kolekce dospělých (4 sourozenci z jednoho vrhu nebo 2 sourozenci ze dvou vrhů, narozeni v roce konání výstavy nebo v roce minulém)

chovný kmen (4členná kolekce, 1 samec a 3 králice, bez omezení věku)

malá rodina (4členná kolekce, skládá se z otce nebo matky, a 3 sourozenců z jednoho vrhu)

velká rodina (4členná kolekce, skládá se z otce i matky a 2 sourozenců z jednoho vrhu)

U rodin je třeba, aby sourozenci byli narozeni v roce konání výstavy nebo v roce minulém.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.