Častým onemocněním andulek je vápenka, jinak zvaná „ptačí svrab“. Způsobuje ji parazitický roztoč Knemidocoptes pilae.

Průběh onemocnění

Nemoc se projevuje především na zobáku, ozobí a nohách. Postižena může být jedna část těla, ale i více. Projevy nemoci jsou výsledkem toho, že roztoči vytvářejí v kůži a rohovině chodbičky. Rohovina a kůže je proděravělá, kůže v okolí očí a zobáku zduřuje. Ozobí andulek je normálně hladké a čisté. Pouze u dospělých samic bývá vlivem působení hormonů hrubé a hnědé barvy. Ozobí andulky postižené vápenkou se postupně mění. Bývá proděravělé, jakoby posypané moukou a drolí se. Podobně je tomu u zobáku. Kůže v okolí zduřuje, nevypadá zdravě ani čistě. Změny vznikají i na prstech, kde dochází k bujení rohovitých šupinek. Roztoči napadají i drápky a dochází k deformacím.  S postupem nemoci se andulky už jen těžko drží bidélka. Někdy bývají postiženy i opeřené části těla. U pokročilých případů ptáci chátrají, bývá napadeno dýchací ústrojí, takže přicházejí dýchací potíže a mohou uhynout na vyčerpání.

Zodpovědný chovatel nikdy nenechá nemoc dojít až do takového stadia. Na příznaky se dá přijít v počátcích choroby a úspěšně ji vyléčit. Proto je důležité pravidelně chované ptáky prohlížet a kontrolovat jejich zdravotní stav.

Změny chování andulky

Roztoči vytvářejí v zobáku, ozobí a kůži chodbičky, je to proces nepříjemný, svědivý a bolestivý. Pták otírá zobák o klec a bidýlka, bývá často zavěšený vertikálně na stěnách klece, a to především v noci, za účel ulevit od svědění. K dalším příznakům patří „tančení“ nebo „cupitání“. Pták neustále přešlapuje, aby si ulevil od činnosti roztočů. Postižení jedinci většinou normálně přijímají potravu, nechutenství k příznakům nepatří, alespoň ne v počátečních stadiích.

Léčba vápenky

K první pomoci patří potírání postižených míst olejem, nejlépe olivovým. Roztoči se olejem udusí. Olej se ale nedostane do všech chodbiček, mnozí jedinci a vajíčka přežijí, a nemoc může brzy zase propuknout.

Je třeba navštívit veterináře, který bude vápenku léčit přípravky s účinnou látkou ivermectinem, selamectinem nebo jinou. Většinou stačí jedna kapka přípravku na místo, kde je neopeřená kůže, například v podpaždí. Po 10 dnech je třeba tento krok zopakovat. Opakování je nezbytné, aby se vymýtili všichni jedinci, i ti nově vylíhnutí z vajíček.

Během léčby i po ní je důležitá důkladná desinfekce chovatelského zařízení. Bidýlka je nutno vyměnit, nejlépe jak na začátku léčby, tak i znovu po jejím skončení.

Prevence vápenky

Důležitá je důkladná hygiena chovu. Pozor na zavlečení nemoci od nově příchozích jedinců. Nejlepší je několikaměsíční karanténa. Vápenka je velmi častá, především u ptáků ze zverimexů nebo od nezodpovědných chovatelů. Roztoči se mohou do chovu zavléci i použitým chovatelským zařízením.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.