Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) patří k jednoletým dvouděložným rostlinám z čeledi brutnákovité. Dorůstá střední výšky až 80 cm, kvete modrofialově. Typický je pro ni hustý kořenový systém.

Je to nenáročná plodina, pěstovaná jako pícnina, zelené hnojivo i medonosná rostlina. Setkáme se s ní i v zahradách, kde se pěstuje pro okrasu a příjemnou vůni. K jejím přednostem patří rychlý vývoj a růst, píci má pouze průměrnou. Poměrně dobře snáší sušší plochy a lehké půdy.

Jak vypadá svazenka

Lodyha je přímá, někdy v horní polovině větvená, v horní části je žláznatě chlupatá. Listy jsou přisedlé až krátce řapíkaté, u báze obvykle poloobjímavé, nepravidelně peřenosečné, na okraji a podél žilek chlupaté. Květy mají modrofialovou až světle modrou nebo bělavou barvu, jsou pětičetné, se zelenými chlupatými kališními lístky. Kvetou ve svinutých dvouvijanech čítajících 40 až 70 květů. Jejími plody jsou šedohnědé, dvoupouzdré tobolky se dvěma až čtyřmi semeny. Nejlépe se této rostlině daří na dobře propustných, lehkých, písčitohlinitých s dostatkem vápníku a humusu.

Podmínky a výsev

Stanoviště by mělo být teplé a slunečné. Kyselé a mokré půdy nesnáší. Za optimální pH pro svazenku se považuje 6,5 až 7,2. Jde o rostlinu jednoletou, vysévanou zjara po mrazících a rychle rostoucí. Kvést začíná časně, a to již za přibližně 60 dní po vysetí. Po dozrání semena opadají a rostlina usychá. Jako píce se musí svazenka sklízet ještě před květem, jelikož později hořkne a její lodyhy dřevnatí. Vhodná je především jako meziplodina s použitím pro píci i zelené hnojivo. Dokáže zlepšit kvalitu půdy a potlačovat plevely díky silné pokryvnosti jemných listů. Dobře půdu zastiňuje a zabraňuje velkému výparu vody. Vyšlechtěny byly odrůdy s rychlým růstem a bohatou tvorbou jak nadzemní, tak i podzemní hmoty. Poslední dobou nachází uplatnění i na svažitých pozemcích, kde slouží proti erozi. Na jaře do ní lze vysévat kukuřici nebo zrniny na siláže. Mladé rostlinky většinou nepřežijí zimu a tím pádem nezaplevelují půdu.

Svazenka pro včely

Někdy bývá svazenka vysazována jako medonosná rostlina v blízkosti úlů, přičemž se po odkvětu zaorá. Dobu kvetení má poměrně dlouhou a pro včely je velmi přitažlivá. Chceme-li dobu kvetení pro včely prodloužit, vyséváme semena ve třítýdenních intervalech. Kvete od května do září.

Výnosy svazenky

Ranější výsev na začátku července poskytuje přibližně 67,4 t na 1 ha hmoty a pozdější výsev na začátku srpna dokonce 164,5 t na 1 ha veškeré hmoty. Seje do hloubky 1,5 až 2 cm se secí hustotou 200 až 500 g na 100 m2.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.