Toužíte mít doma slepice a užívat si benefity, které to obnáší? Pak potřebujete postavit kurník. Na noc je totiž třeba slepice zavírat. Sice by dokázaly spát na dvorku, venku jim ale hrozí nebezpečí v podobě různých predátorů a váš chov by mohl velmi brzy vzít za své. I kurník je nutno proti dravcům zabezpečit.

Důležitá je funkčnost

Stavba kurníku není nijak složitá a jeho vzhled nemusí být nijak úchvatný. Je na každém, jak moc si dá záležet a výsledek došperkuje. Hlavní je ale funkčnost a praktičnost při zachování důležitých parametrů. V kurníku slepice spí, schovávají se před nepřízní počasí a snášejí zde vejce.

Základní informace o kurníku

Umístění je velmi důležité. Slepice totiž nesnášejí velké horko, a proto by sem měli jít maximálně dopolední světlo. Negativní je rovněž velké vlhko. Zapomínat nesmíme ani na správné větrání a zamezení průvanu. Uzavírání musí být kvalitní, aby se dovnitř nedostala kuna nebo liška. Nesmí chybět dvířka pro slepice, dveře pro obsluhu a čištění, okno, hřady a krmítko. Okolo kurníku je praktické postavit výběh. Čištění je třeba provádět jednou týdně.

Volba materiálu

Kurník může být zděný, dřevěný (vhodné je třeba dřevo smrkové) nebo z OSB desek, které dobře izolují, a pohodlně se s nimi manipuluje. Střecha bývá šikmá nebo rovná, opatřena dřevem, plechem nebo opět OSB deskami. Nutné je zateplení, například polystyrenem, jelikož podobně jako horko nesnášejí slepice i zimu a mohly by přestat nést. Podlaha se vytváří z betonu nebo dřeva. Konstrukci je třeba ošetřit proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, dřevo napustit speciálním olejem a vnitřek vybílit vápnem z důvodu desinfekce.

Parametry kurníku

Velikost kurníku závisí na tom, kolik slepic plánujeme chovat. Jeho výška by měla být asi jako výška dospělého člověka, aby se nám uvnitř dobře pohybovalo, když půjdeme kurník čistit, sbírat vajíčka, doplňovat krmení a vodu. Obecně pro 5 slepic postačí kurník o ploše 2 m2, který má uvnitř 3 až 4 hřady. Na této ploše by nemělo být slepic více než 8! Zapomenout bychom neměli na kukaně vyplněné slámou. Okno se orientuje na jihovýchod nebo na jih. Hřady se staví u severní zdi a pod nimi se umístí trusný stůl. Co se týče hřadu (bidla), musí mít vhodný tvar i šířku. Doporučuje se zvolit bidlo šířky 4,5 až 5 cm, dobře ohoblované bez ostrých hran. Jeho vzdálenost od zadní stěny musí být minimálně 30 cm a minimálně 25 cm od podlahy.

Výběh pro slepice

V okolí kurníku je vhodné mít ohrazený výběh s hrabaništěm. Budete mít nad slepicemi kontrolu a neponičí vám celou zahradu. Ideální je, aby se zde vyskytovaly nějaké keře nebo přístřešek proti horku.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.