Dosluhuje vám stará králíkárna nebo s chovem nově začínáte? Pak je čas postavit novou. Samozřejmě, můžete si ji koupit, ale zaplatíte neúměrně mnoho a přijdete o tu radost z vlastnoručně vytvořeného díla. Stavba nemusí být zase až tak složitá, jak se možná zdá.

Co si ujasnit na začátek

Než začnete, ujasněte si několik základních faktorů. Kam králíkárnu umístím? Kolik králíků a jakého plemene chci chovat? Jiné požadavky mají plemena velká, jiné střední či zakrslá.

Umístění králíkárny

Správné umístění králíkárny je pro úspěšný chov klíčové. Nesmí stát v průvanu, na přímém slunci ani na příliš hlučném místě. Nepříznivé faktory králíkům způsobují stres a větší náchylnost k nemocem. Postaráme se o pevný podklad, aby konstrukce nehnila a stavba byla stabilní. Místo můžeme vypodložit třeba cihlami.

Volba materiálu

Ideální pro tvorbu králičí ubikace je samozřejmě dřevo, za vděk můžeme vzít případně i OSB deskami. Zděná králíkárna z cihel znamená dvojnásobek materiálu i práce, ale také je to možnost. Ovšem musíme počítat s tím, že uvnitř bude více chladno a vlhko. Dřevěná králíkárna jde v případě potřeby přemístit, a kdo chce, může dřevo zkombinovat s ocelovou konstrukcí. Materiál je nutno dobře ošetřit proti ohryzu, škůdcům dřeva a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na podlahu kotců dáme lino kvůli snadnější údržbě, dveře se osadí pletivem, nejlépe v kombinaci se sítí proti hmyzu. Na střechu králíkárny se hodí vlnitý plech.

Kolik kotců?

Samec a samice musí být umístěni zvlášť. I mláďata je nutné později oddělit podle pohlaví. Samice s mláďaty potřebuje dvakrát větší kotec, než jeden králík. Proto bychom si měli dobře promyslet, jak vlastně chceme, aby náš chov probíhal a podle toho zvolit počet kotců.

Parametry kotců

Doporučují se spíš větší kotce, než menší. Pro velká plemena je to 120 x 70 cm, pro střední 80 x 60 cm, hloubka by měla být 70 až 80 cm. Pro zakrslé králíky postačí kotce 60 x 40 cm s hloubkou 60 cm.

Čím králíkárnu vybavit

V králíkárně by mělo být krmítko, napáječka, jesle a případně i kotiště. Nejvhodnější jsou kameninové misky nebo dvojmisky díky své stabilitě a snadné údržbě. Přímo na podlahu není vhodné krmení sypat. Napáječky mohou být automatické, které koupíme v obchodě, nebo si lze vytvořit samostatný napájecí systém. Promyslíme, kde budeme uskladňovat seno a další potřebné věci pro králíky. Nejlépe v těsné blízkosti králíkárny.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.