Kdo chce slepice kvůli vajíčkům, většinou si koupí už několikatýdenní kuřice či rovnou půlroční slípky. Neztrácí čas péčí o kuřata a vajíček se dočká co nejdříve. Navíc už si koupíte rovnou slepičky, existují totiž i plemena, u kterých pohlaví nejde poznat dříve než v půl roce. Kuřice jsou tedy takové „slepičí dorostenky“, které ještě nezačaly snášet.

Kupujeme kuřice

Obvykle se prodávají slepičky staré 16 až 19 týdnů. Snáškovost začíná u lehkých plemen a nosných hybridů ve 20. až 21. týdnu života. Středně těžká a těžká plemena začínají snášet později. Při výběru jedinců je potřeba zaměřit se nejen na volbu plemene, ale i na vnější vzhled a fyzické projevy kuřic.

Jaké plemeno vybrat?

Pokud chceme slepice na vajíčka, vybíráme mezi lehkými plemeny (vlašky, leghornky, plymutky, české zlaté kropenky, hamburčanky…) a těmi středně těžkými s kombinovanou užitkovostí (hempšírky, amroksky, rodajlendky…). Masná plemena obecně snášejí málo (sasexky, kočinky…). Hybridi v různých barevných variantách nemívají vlastnosti rodičů a bývají více náchylní.

Cena kuřic

Cena za kuřice závisí na plemeni a věku, liší se chovatel od chovatele. Počítat bychom měli s cenou 120 až 180 Kč za kus. Dobrá nosnice okáže zajistit až 280 vajec ročně při vytvoření optimálních podmínek, odečíst samozřejmě musíme náklady na krmení. V domácích podmínkách nejde jen o nižší cenu vajec, ale především o požitek z čerstvých vajec, která mají zcela jinou chuť a výživovou hodnotu, než ta z velkochovů.

Specifika nákupu kuřic

Kuřice si nemůžeme jít koupit jen tak, když se nám zachce. Závislí jsme na tom, kdy je začnou chovatelé a prodejci nabízet. Po osobní domluvě a v uvedeném čase si pro kuřice můžeme zajet na farmu nebo prodejní místo, někteří prodejci nabízejí i dovoz kuřic. Nabízeny jsou od pozdního jara do podzimu, nikoliv tedy celoročně. Informace o prodejcích zjistíme od známých chovatelů a přes internet.

Kontrola vzhledu a zdravotního stavu

Na co si dát pozor? Slepice by měla vypadat zdravě, mít pokud možno veškeré peří bez lysin, které se objevují obzvláště mezi křídly a v oblasti ocasu. Chybějící peří nebo poranění signalizují kanibalismus u ostatních kusů a ty rozhodně nekupujeme. Zkontrolujeme běháky a kůži na nich, měla by být neoloupaná a světlé barvy (u slepic se světlými běháky). Mladé slepice mají relativně malý hřebínek. Pokud by byl velký, může to značit starý kus. Zajímat by nás mělo, čím byly kuřice doposud krmeny, a zda jsou vakcinované proti Markově obrně, infekční bronchitidě, bursitidě a kocidióze.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.