Přeštické prase je českým národním plemenem s typickým černostrakatým sedlovým zbarvením, krátkou širokou hlavou a klopenýma ušima. Pochází z Přeštic v západních Čechách a řadí se mezi masosádelnaté typy s vyšší vrstvou hřbetního tuku. Dospělá prasnice váží okolo 230 kg a kanec 280 kg.

Odolnější plemeno

K přednostem tohoto plemene patří nenáročnost, odolnost i vůči stresu, přizpůsobivost, vysoká mléčnost a dobrá plodnost. Roste pomaleji a dříve tuční, to ale přináší křehčí a chutnější maso. Vhodné je pro venkovní chov, dobře využívá pastvu. Chov venku je pro prasata přirozený a příjemný, jsou vitálnější a maso zdravější. Venku mají dostatek pohybu a selata jsou s matkou tak dlouho, jak je potřeba.

Jaké podmínky „přeštíci“ venku vyžadují

Stačí pevná ohrada s jednodušším přístřeškem (dřevěným balíkovým, plachtovým…) a dostatek slámy. V prostoru musíme umístit krmiště a napajedlo. Chybět by nemělo naháněcí místo pro snadnou manipulaci se zvířaty v případě potřeby. Bonusem je bahniště.

Proč chov venku?

Prase bude moct uplatnit své přirozené chování, především rytí v zemi a zahrabávání se do slámy. Taková prasata nejsou ve stresu a nemusíme se bát zlozvyků. V létě mohou být prasata venku a v zimě je vhodný chlév s podlahou pevnou, spádovanou do kanálu. V ohradě i ve chlévě musíme pravidelně odklízet exkrementy a měnit podestýlku.

Jak ohraničit prostor

Venkovní prostor se dá ohraničit nejen pevnou ohradou, ale třeba i balíky sena/ slámy nebo elektrickým ohradníkem. Počítejme s tím, že vyhrazenou plochu prasata po čase vyryjí a je dobré vyčlenit jim pak pozemek nový. Jako optimální se jeví systém postupně zpřístupňovaných oplůtků. Přeštická prasata budou nejspokojenější venku ve velkých rodinách.

Čím krmit

Prasata vezmou zavděk vojtěškou, topinamburem, kopřivami, bylinkami… Budou rýt v zemi, pochutnávat si na trávě, koříncích a hmyzu, dopřejeme jim krmné obilí, seno a slámu.  Jako pastevní porosty lze využít traviny, víceleté pícniny, oves, hrách, ječmen, vikev. Oblíbené jsou kompletní krmné směsi, chovatel si ale může směs míchat sám. Její součástí mohou být pšenice, hrách, lupina, triticale, vikev, oves, vojtěška, sušená syrovátka a zapomenout bychom neměli na minerální doplňky. K dispozici dáme prasatům nonstop pitnou vodu. Zvířata potřebují ochranu před nepřízní počasí a stín. Musí mít suché a dostatečně velké lože pro všechny jedince, krmiště chráněné před deštěm a napajedlo. Krmit můžeme ad libitně pomocí krmítek se zásobníky nebo krmení dávkovat do koryt.

Při pobytu venku je vyšší riziko přenosu chorob z volně žijících zvířat, nejlepší je dvojité ohrazení. Venkovní chov bychom měli zvážit v souvislosti s aktuální nákazovou situací v místě.

Další články z rubriky


Štítky: , ,
  1. ZDENĚK says:

    prase potřebuje také černé uhlí a mléko….

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.