Domů Ovce Porod ovce

Porod ovce

Ovce domácí je březí průměrně 150 dní a na konci březosti se rodí 1 až 4 jehňata.
Vlastní porod lze rozdělit na tři fáze, stejně jako u ostatních hospodářských zvířat. Následuje pak období poporodní.
Jestliže víme přibližné datum porodu, je vhodné ovci přemístit do porodního boxu. Bude mít na porod klid a my zajištěn lepší přístup k ní.

Co by měl mít chovatel po ruce? Desinfekční přípravek, lubrikační prostředek, ručník, pean (ne nůžky), porodní provázky na nožičky jehněte, kýbl s čistou vodou, selenový přípravek do tlamičky a poporodní nápoj pro ovci. Také telefonní kontakt na veterináře, kerý bude právě k dispozici.

Období přípravné

V tomto období se ovce a její organismus připravují na porod vlivem hormonálních změn.

  • Povolení pánevních vazů
    Jehně postupně zaujímá porodní polohu a klesá
  • Zduření vulvy vlivem masivního prokrvení
  • Zvětšování vemínka (někdy odkapávání předmleziva). Je to individuální, většinou výrazné u prvniček. Někdy se vemeno nalévá až po porodu.
  • Ovce je nervózní (ulehá a zase vstává, častěji vyměšuje, bečí, hrabe)
  • Z porodních cest může vytékat hlen, který postupně tmavne („hlenová zátka“)

Důležité je prohlížet vemínko a zabránit tak rozvoji případného zánětu

Období otevírací

  • Na zvířeti nemusí být zevně nic nápadného poznat.
  • Děložní krček se postupně roztahuje (otevírá) pro vypuzení jehněte z dělohy.
  • Objevují se kontrakce, které postupně zesilují.
  • Někdy dochází k prasknutí porodních obalů a odtoku plodové vody.

Toto období trvá 2 až 6 hodin, může výjimečně trvat déle.

Období vypuzovací

Vlastní porod jehněte/ jehňat. V porodních cestách se objevují plodové obaly. Porodní cesty se tímto postupně roztahují. Nijak nezasahujeme, obaly neprotrháváme. Při předčasném odtečení plodové vody se porod výrazně ztíží a sníží se kluzkost porodních cest.

Tato fáze trvá 0,5 až 2 hodiny. Pokud se objeví komplikace nebo je tato doba delší, je nutné přivolat veterinárního lékaře pro odborný zásah nebo si vyžádat alespoň konzultaci. Nikdy nepoužíváme sílu. Neodborné zásahy často končí poraněním či úhynem jehněte nebo ovce. Podle zákona to lze dokonce považovat za týrání zvířat.

Poporodní období

Během 1 až 3 hodin by měly odejít plodové obaly a placenta. Napomáhá tomu přirozený porod a oxytocin. Pokud se tak nestane, hrozí velmi rychle infekce a sepse. Traumatizované porodní cesty se zbytky plodových obalů jsou živnou půdou pro nežádoucí mikroorganismy.

Poporodní fáze by měla trvat ideálně do 12 hodin. Pokud placentu necháme v porodním boxu zvířete, pravděpodobně ji sežere. Je to evolučně dáno, ale někdy jsou s tím spojeny následné digestivní problémy. Proto je lepší placentu po vypuzení odebrat.

Během 3 až 5 týdnů dochází k involuci (regeneraci) dělohy a jejímu návratu do původní velikosti před graviditou.
Bahnice pravidelně kontrolujeme a nezapomínáme na vemínko. Stále hrozí rozvoj zánětů.

Komplikace při porodu ovce

  • Nevyhovující výživový stav ovce nebo její vyčerpání
    Podvyživené ovce nebo naopak ovce přetučnělé mohou mít porod velmi ztížený. Může také docházet k potratům. Proto je potřeba hlídat výživu březích bahnic a vyvarovat se extrémů. Zamřujeme se také na kvalitu potravy, zejména co se týká plísní a toxinů.
  • Špatná poloha plodu
    Pravidelná poloha podélná přední nebo zadní jsou polohy, kdy jehňata do porodních cest vstupují předními či zadními končetinami. Poloha přední i zadní jsou u malých přežvákavců fyziologické. Objevují se v poměru 60:40. K nepravidelným polohám se řadí zvrácená hlava, kozelce, podsunutí předních končetin, zvrácená hlava…Odborník je většinou schopen tyto polohy reponovat (napravit). Pokud ne, je na řadě císařský řez.
  • Úzké porodní cesty se řeší hormonálním ošetřením a masáží porodních cest.
  • Předčasný odtok plodových vod brání hladké cestě jehněte ven. Poslouží vhodné lubrikační gely nebo oleje.
  • Jeden plod s větší porodní vahou.

Větší problémy při porodu mívají prvorodičky.

Do porodu se doporučuje zbytečně nezasahovat. Pokud trvají fáze déle nebo se průběh zastaví bez postupu, je potřeba zavolat odborníka. Pokud vidíme vycházet ven obě přední nožičky a na nich hlavu, případně obě zadní končetiny, bude pravděpodobně vše v pořádku. Komplikace nastávají u konce pánevního a dalších špatných polohách. Nejvhodnější je ihned kontaktovat veterináře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno