Plemena skotu se liší svým původem, vzhledem, stupněm prošlechtěnosti i hospodářským využitím, lze je dělit podle řady hledisek jako je tomu u mnoha ostatních hospodářských zvířat, a v současné době je jich známo přes 400. V České republice se chovají převážně plemena mléčná jako český strakatý skot a skot holštýnský. Své zastoupení mají i masná plemena, především aberdeen angus a charolais, tvoří přibližně ¼ chovaných plemen. I některá další plemena jsou zastoupena, ale o něco méně, především u malých chovatelů a v agroturistice.

Užitkovost skotu

Hlavní užitkovost skotu spočívá v poskytování masa, mléka a práce, specifický je pak skot využívaný k býčím zápasům, ovšem nikoliv u nás. Podle užitkovosti se skot dějí na plemena s jednostrannou užitkovostí (u nás mléčná nebo masná) a užitkovostí dvoustrannou (mléčná i masná). Kombinovaná plemena mají vždy jedno převažující zaměření, některá jsou mléčno- masná pro spíše jateční zpracování, další maso- mléčná s převažující mléčnou užitkovostí. Třístranná užitkovost (mléko, maso, tah) existuje také, jedná se ale především o nepříliš prošlechtěná, krajová plemena a své místo mají tato zvířata především ve třetím světě.

Plemeno masné nebo mléčné?

Dojná a masná plemena se liší na první pohled vizáží a stavbou těla. Ani pro laika nemusí být těžké je rozeznat. Mléčná plemena mají tělo ve tvaru trojúhelníku, jemnou hlavu, mělký hrudník, mohutnou záď, plochou pánev, spodní linii svažující se dolů a dostatek prostoru pro vemeno. Plemena masná jsou o dost výrazněji osvalená, tělo je pravoúhlého tvaru, hrudník hluboký a vemeno jen slabě vyvinuto.

Nejzastoupenější plemena jednotlivých skupin

Masná plemena

Galloway, aberdeen angus, belgický modrý skot, limousine, salers, blond d´aquitane, charolais, hereford, gasconne, simentálský skot, piemontese, skotský náhorní skot.

Dojná plemena

Holštýnský skot, jersey, ayrshire, montbeliarde, brown swiss.

Kombinovaná plemena

Český strakatý skot, normanský skot

Plemena primitivní

Kromě prošlechtěných plemen existují i plemena zušlechtěná málo nebo primitivní. Jsou většinou krajová a nemají typické znaky plemen ušlechtilých. Jde většinou o zvířata odolná a nenáročná, která slouží jako určitá genová rezerva. Patří k nim například skotský národní skot nebo česká červinka patřící mezi genové rezervy od roku 1992.

Geografické rozšíření plemen

Plemena skotu můžeme rozdělit i podle jejich geografického rozšíření, a to na tři skupiny. Stepní skot zahrnuje plemena primitivní vyskytující se jihovýchodní a východní Evropě. K nížinnému skotu náleží plemena s mléčnou užitkovostí a k horským plemenům se řadí například český strakatý skot nebo skotský náhorní skot.

Další články z rubriky


Štítky: , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.