Jed určený pro hubení hlodavců je toxický i pro psy. Ne v takové míře, ale rychlost účinku i příznaky závisí na množství požité látky a velikosti psa. Jedná se o kumarinové jedy (například warfarin) s opožděnými účinky. To znamená, že příznaky se neprojeví ihned a postupně se stupňují.

Jestliže zasáhneme rychle a zvířeti dopřejeme odbornou pomoc, můžeme jej zachránit.

Rozvoj intoxikace závisí na druhu jedu, jeho dávce i četnosti příjmu, obvykle se projeví za 5 – 15 dní po jeho pozření psem.

Jak působí kumarinové jedy

Kumarinové jedy působí antikoagulačněblokují funkci vitaminu K v organismu, narušují kaskádu krevního srážení a způsobují krvácení v organismu. Vitamin K je v těle nezbytný pro tvorbu koagulačních faktorů – tedy bílkovin kontrolujících srážení krve. Faktory II, VII, IX a X by bez aktivace vitaminem K neúčinkovaly.

Příznaky otravy antikoagulačními rodenticidy

Na hlodavce jed účinkuje stručně řečeno tak, že zvíře vnitřně vykrvácí.

K příznakům otravy psa patří modřiny, bledé sliznice, špatná zástava krvácení z rány, krvácení ze sliznic, přirozených tělesných otvorů, do dutiny břišní i dutiny hrudní.

První pomoc při otravě antikoagulačními rodenticidy

První pomoc je podobná jako při otravě jinými látkami:

  • Co nejdříve (nejlépe do 2 hodin od pozření) vyvolat zvracení, pokud jsme si všimli, že pes snědl jed na krysy.

Na veterině podají speciální přípravky nebo provedou výplach žaludku.

V domácích podmínkách můžeme vyzkoušet peroxid vodíku o koncentraci 3 % v množství 1-2 ml na kg hmotnosti zvířata perorálně, tedy do tlamy. Zafungovat může i slaná voda nebo hořčice. Jestliže se zvracení doma nepovede vyvolat, vyhledáme odbornou pomoc.

  • Pro adsorbci zbytků (reziduí) toxické látky z organismu zvířete slouží „černé“ neboli „živočišné“ uhlí (carbo adsorbens) v množství až 2 g na kg hmotnosti zvířete.
  • I když se nám povede doma vyvolat zvracení, je lepší navštívit veterinární pracoviště nebo alespoň situaci telefonicky zkonzultovat, aby se nic nezanedbalo.
  • Důležité je zachovat klid, jednat s rozvahou, ale rychle a efektivně.

Specifická pomoc při otravě psa jedem na hlodavce

Jako specifická pomoc se podává antidotum jedu, což je vitamin K, a to ve vysokých dávkách po dobu několika týdnů.

Prevence otravy psa jedem na krysy

Problém se sežráním jedu může odvrátit dobrá výchova psa. Nenecháme jej žrát vše, co venku nebo doma najde, máme jej na rizikových místech na očích, nepokládáme v místech, kde se vyskytují domácí zvířata, návnady na hlodavce. Místa, kde jsou návnady položeny, musí být zřetelně označena.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.