Papoušek zpěvavý (Psephotus haematonotus) je malý druh papouška žijící volně především na jihovýchodě Austrálie v nižších nadmořských výškách do 1250 m, najdeme jej zde i v parcích nebo na zahradách. Tvoří jak velká hejna, tak i menší skupinky nebo páry.

Jak je to s chovem u nás?

Jde o oblíbený druh chovaný ve světě i u nás, hodí se i pro začínající chovatele podobně jako andulka, korela nebo agapornis. Má příjemný hlasový projev, je nenáročný a otužilý, navíc neničí dřevěné zařízení voliéry. Naši zimu snáší dobře, pokud má dobrý úkryt před větrem, sněhem a deštěm. Papoušky zpěvavé vždy chováme minimálně v párech, samota pro ně není přirozená. Cena těchto papoušků není nijak vysoká, pohybuje se v řádu několika stokorun. Délka života je okolo 15 let.

Vzhled papouška zpěvavého

Délka jeho těla i s ocasem je 27 cm, což je podobné jako u korely, a rozlišení pohlaví není složité. Samec je zbarven pestřeji, má většinou modrozelenou hlavu, žluté břicho, červený kostřec a černý zobák. Samice není pestrá, má šedo- zelené zbarvení a červený kostřec chybí. Známy jsou nejrůznější barevné mutace, například skořice, rubino nebo lutino. Chov mutačních variant je trochu složitější, u přirozeně sestavovaných párů nebývá s hnízděním a chovem problém.

Čím krmit

Papouška zpěvavého krmíme směsí pro střední nebo malé papoušky, základem jsou zrna (proso, lesknice, oves, černá slunečnice, ostropestřec, semenec a kardi), zelenina, ovoce, zelené krmení a zapomenout bychom neměli na větvičky k okusu, grit, sépiovou kost a pochutná si i na nezralých obilovinách nebo senegalském prosu v klasech. Během hnízdění a vyvádění mláďat je dobré podávat vaječnou míchanici (natvrdo uvařený a nastrouhaný bílek, mrkev, strouhanka) a naklíčená zrna. V zimním období ptáci spotřebují více energie, je dobré přidat trochu více kardi a slunečnice.

Jakou voliéru?

Stačí mu i velká klec o délce minimálně 1 metr, ale lepší je menší voliéra, například o rozměrech v metrech 2 x 1 x 2 (d x š x v). Ptáci musí mít zajištěn dobrý úkryt před nepřízní počasí, voliéra by měla být zastřešena nebo minimálně částečně zastřešena. Ve voliéře by neměly chybět větve k sezení, a to různých průměrů, nejlépe takové, které neobejme nohou. K dispozici musí být neustále pitná voda v napáječkách nebo miskách a v teplých dnech i voda na koupání.

Hnízdění papouška zpěvavého

Hnízdní budka by měla mít rozměry 25 x 25 x 40 cm (rozměry dna x výška), s vletovým otvorem o průměru 7 cm, může být vyrobená nebo kmenového typu. Na dno je dobré umístit ztrouchnivělé dřevo nebo hobliny. Samice snáší 3 až 6 vajec, inkubace trvá 19 dní, mláďata vylétají z budky po 30 dnech. Po osamostatnění je třeba oddělit mláďata od rodičů, aby je samec nezačal napadat.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.