Osmák degu (někdy nazývaný chilská veverka) je malý hlodavec (i s ocáskem měří 20-25 cm, váží do 300 g) pocházející z Jižní Ameriky. Ocásek je velice křehký, snadno se ulomí. Srst je hnědočerná. Zuby mají přirozeně oranžovou barvu. Žvýkací plocha jeho stoliček připomíná tvarem osmičku, a odtud pochází i jeho název. Jde o sociálního tvora, veselého, aktivního a inteligentního, s největší aktivitou přes den. V přírodě žije v rodinách, čítajících samce, 2-3 samice a jejich mláďata, která se postupně osamostatňují. Mnoho rodin pohromadě tvoří kolonie. Proto bychom i v zajetí měli tato zvířátka chovat ve skupinkách, nebo alespoň v párech. Snadno se ochočí a nebývají agresivní. Osmáci nemohou trávit cukr, trpí cukrovkou, pokud jej dostávají. V zajetí se dožívají 4-6 let, výjimečně až 9 let.

Podmínky pro chov

Chovat bychom nikdy neměli osmáka samotného, strádal by. Jako ubikace dobře poslouží vysoké, větrané terárium nebo klec s pevnými oky. Dřevo a plast nejsou vhodné. Minimální rozměry pro pár jsou 80 x 60 x 60 cm, ale čím větší a vyšší, tím lépe. Osmáci vyskočí vysoko, až půl metru. Dovnitř ubikace umístíme různé větve, špalky a kořeny na hlodání a šplhání, různé úkryty, žebříky a kolotoč. Jako podestýlku používáme hobliny, nebo směs písku a rašeliny. Důležitá je písečná koupel pro očistu srsti. Potravu dáváme do misek, vodu do napáječek.

Potrava osmáků

Osmák je býložravec. Základem potravy je kvalitní seno, tráva a listí. Dále můžeme občas podat speciální krmivo, obsahující vše potřebné, ovšem ne moc často. Většinou jde o granule, můžeme podávat i granule pro činčily nebo morčata. Nemělo by obsahovat sušené ovoce a další nevhodné sladké či tučné složky. Ovoce bychom se měli u našeho osmáka vyvarovat. Může ovšem zeleninu, občas i nějaký ten oříšek. Někdy si jídlo osmáci zahrabávají do zásoby.

Rozmnožování osmáků

Samice připouštíme nejdříve ve věku 6- 9 měsíců. Vrhů může být 3-4 za rok. Pohlavní cyklus trvá 18- 25 dní. Samice je březí 3 měsíce, rodí se 1-6 mláďat, osrstěných, vidících a slyšících, který brzy zkoumají okolí. Od 2 týdnů již přijímají i pevnou potravu. Odstav probíhá ve věku 6-9 týdnů. Pohlavně dospívají již okolo 3. měsíce, ale tělesné zralosti dosahují až okolo 9. měsíce. Jelikož mají osmáci dobře vyvinuté rodinné vztahy, s mláďaty pomáhají samici i ostatní.

Zdraví osmáků

Tito drobní hlodavci špatně tráví cukry a tuky. Při nevhodné stravě a nedostatku potravy ztuční, mohou trpět cukrovkou, šedým zákalem a špatnou reprodukcí. Zdravotní problémy, které mohou osmáky trápit, jsou trávicí potíže z nevhodné stravy, přerůstání zubů a drápů, zákal čočky, cukrovka, nemoci kůže, dýchacího aparátu, trávicího aparátu, pohlavního aparátu, vnitřní a vnější parazitózy a další. Základem je vždy správná hygiena chovu, vhodná potrava a zajištění života v páru nebo skupině, aby osmák nestrádal a netrpěl stresem.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.