Domů Drůbež Odčervení slepic

Odčervení slepic

Slepice mohou trpět nejrůznějšími druhy vnitřních (a samozřejmě i vnějších) cizopasníků. S vnitřními parazity bojujeme takzvaným odčervením.

Parazité u slepic vždy byli a budou, jde předevšímo jejich množství. Je potřeba si uvědomit, že přípravky fungují v době podání a pár dní poté. Za pár týdnů po odčervení jsou parazité zpět. Proto je nutné věnovat se i prevenci.

Nejčastěji se setkáme se začervením škrkavkami (Ascarida). Askaridóza je problém všude, kde slepice přicházejí do kontaktu s vlastním trusem. Dalšími vnitřními parazity slepic jsou hlísti, tasemnice nebo kokcidie.

Přímá a nepřímá nákaza

Slepice se mohou nakazit přímo (jedna od druhé, přímým kontaktem nebo například trusem), případně nepřímo, a to z prostředí a pozřením potravy, která je parazity už nakažena (žížaly, slimáci, kobylky…). Neodporučuje se chovat slepice spolu s bažanty a další pernatou divokou zvěří.

slepice

Prostředí chovu

Parazité se snadno šíří ve znečištěném prostředí a špatně udržovaných kurnících. Šance nákazy je větší ve vlhku než v suchém období. Proto je dobré úklid slepičího obydlí nepodcenit a věnovat se mu pravidelně. Výměna podestýlky a údržba kurníku by měly být samozřejmostí. Omezit výskyt přenašečů, například hmyzu, v podstatě nejde. O co více hmyzu se v blízkosti slepic vyskytuje, o to častěji třeba odčervovat.

Jak často odčervovat

Někteří chovatelé odčervují velmi často, jiní vůbec. Dobré je najít zlatý střed a nenechat slepice bez odčervení, ale nezatěžovat je jím nadměrně. Extrémním hranicím je lépe se v tomto případě vyhnout.

Většina chovatelů odčervuje pravidelně dvakrát ročně, například na jaře a na podzim. Z vyšetření trusu můžeme zjistit výskyt parazitů přesněji a odčervit cíleně. Koprologické vyšetření vychází ze směsných vzorků trusu. Malé množství červů je do jisté míry normální. Řešit by se mělo, pokud počet vajíček v jednom gramu trusu přesáhne 400. Ve snášce je lepší neodčervovat naslepo.

Kromě pravidelného odčervování je potřeba preventivně ošetřit každého nově příchozího jedince, kuřata ve 2 až 3 měsících věku a kvočny před vyvedením kuřat.

Odčervovací přípravky

Přípravky je dobré střídat.

Existují chemické i přírodní (zpravidla dražší) přípravky na odčervení.

Odčervovací přípravky jsou k dostání v sypké formě s aplikací přimícháním do krmiva, případně jako rozpustné ve vodě.

odcerveni v krmivu

Před použitím je dobré se poradit s veterinářem a dobře si prostudovat příbalové informace, a to vzhledem k ochranným lhůtám pro maso nebo vejce. Také je nutné vědět, že každé odčervení je jistá zátež pro slepičí organismus.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno