Vnitřní parazité se nevyhýbají ani ovcím. Invaze parazitů způsobuje nižší užitkovost, menší přírůstky, hubnutí a horší kvalitu masa. Má i negativní vliv na reprodukci a způsobuje sníženou odolnost ovcí vůči nemocem.

Systematické odčervení

Mezi nejčastější parazity ovcí patří motolice, tasemnice, oblí střevní červi, slezoví červi a plicní červi. Jelikož ovce bývají napadeny různými druhy parazitů zároveň, je nutné systematické odčervování. Doba odčervení, jeho četnost a použití konkrétních preparátů závisí na situaci v daném místě, ročním období, nálezu parazitů v trusu a na uvážení veterináře. Některá antiparazitika účinkují dobře na dospělce, ale nezabíjejí vývojová stadia, některá zabírají jen na určitý druh parazitů.

Jakou formou odčervit?

Nejčastěji se k odčervení používají preparáty na bázi benzimidazolů, imidazothiazolů, ivermektinů a avermektinů. Forma odčervení může být ve formě perorální (roztok do tlamy, která se podává pomocí stříkačky), injekční, ve formě pour on (nalití na hřbet) nebo ve formě medikace krmiva. Aplikace do krmiva, nejčastěji jádra, je nejméně přesná a spolehlivá, neovlivníme dobře, kolik která ovce daného přípravku přijme, a je tedy nejméně vhodná. Snadno pak vzniká parazitární rezistence.

Koprologické vyšetření před odčervením

Každému odčervení stáda by měl předcházet rozbor trusu. Ke koprologickému vyšetření se používá směsný vzorek trusu. V laboratoři se určí jaký druh parazitů je obsažen, a tak v jakém množství. Zjistí se, zda je odčervení nutné, a případně jaký přípravek bude vhodný. Odčervování „naslepo“ je chybou.

Střídání pastvin

Do boje proti invazi parazitů se musí zařadit i střídání pastvin. Ideální je třetinu pastvin nechat rok ladem, a pouze ji sekat. Takovou pastvu chovatel využije v následujícím roce, a vypustí na ni řádně odčervená zvířata.

Frekvence odčervování

V chovech ovcí se většinou odčervuje dvakrát ročně, a to na jaře ještě před pastevním obdobím, a poté a podzim, po ukončení pastvy. Jehňata bývá nutné odčervovat častěji, trpí více na napadení tasemnicemi.

Pozor na poddávkování

U odčervení je potřeba dodržet doporučené dávkování. To se volí podle hmotnosti zvířat, a mělo by se pohybovat u horních hranic doporučených dávek, než aby byl preparát poddávkován. Poté by hrozila rezistence. Vždycky musí být odčervena všechna zvířata ve stádě!

Další články z rubriky


Štítky: , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.