Aby kozy dobře prospívaly a byly zdravé, je nezbytné pravidelně je odčervovat. Odčervení se může provádět chemickou nebo přírodní cestou. V rámci přírodního směru se dnes mluví především o potravinářské křemelině a různých bylinných směsích.

Nejprve koprologické vyšetření

Pokud nevidíme akutní problém, nejlepším krokem je koprologické vyšetření trusu. Nestojí mnoho, a ukáže, jak jsou na tom zvířata s vnitřními parazity. Podle toho lze pak odčervovací program upravit a zacílit. Výsledek koprologického vyšetření ukáže počet pozitivních vzorků, zastoupení parazitů a stupeň zamoření.

Jací vnitřní parazité napadají kozy

Kozy bývají napadeny především motolicemi, tasemnicemi, hlísticemi, nebo střečky.

Jak často?

Odčervení koz probíhá většinou dvakrát ročně, na jaře a na podzim, nebo podle potřeby a výsledků vyšetření trusu. Odčervujeme také kozy před porodem a kůzlata před odstavem, a to nejlépe společně se zbytkem stáda. Vždy zvolíme přípravek vhodný pro danou kategorii a věk zvířat.

Čím odčervit

Dostupných přípravků je několik. Chovatelé je získávají od veterinářů. Přípravky s ivermectinem se mohou použít nejméně 28 dní před porodem a nejsou v hodné během laktace. I u dalších přípravků je nutno dbát na jejich doporučené indikace a omezení. V zásadě se používají tyto:

Ivomec

Injekční přípravek, který aplikuje veterinář. Účinná látka ivermectin.

Panacur

Účinná látka fenbendazol.

Aldifal

Účinná látka albendazol.

Oba přípravky se aplikují perorálně, k dostání jsou v podobě suspenze. Dávkují se přiloženým aplikátorem nebo injekční stříkačkou bez jehly.

Helmigal

Sypký přípravek, účinná látka fenbedazol, podává se přimíchaný do krmiva.

Pozor, u odčervovacích přípravků je potřeba dodržovat ochranné lhůty!

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.