Vakcinace (očkování) je základní prevencí, jak králíky chránit před propuknutím nákaz. Jedná se především o mor a myxomatózu. Tyto silně nakažlivé a smrtelné nemoci dokážou zdecimovat celý chov. Očkovat bychom proti měli i králíčky chované pro radost. U hromadného chovu jde o nezbytnost, protože je jen otázka času, kdy bez vakcinace o chov přijdeme. Žádná vakcinace není povinná ze zákona, je jen na chovateli, jak s touto možností naloží.

U králíků chovaných jako mazlíčci se každoroční (nebo půlroční) očkování spojuje s preventivní prohlídkou, což je také přínosné.

Proti kterým nemocem můžeme králíky nechat očkovat? Jedná se o čtyři vysoce nakažlivá onemocnění. Králík by měl být při očkování zcela zdráv, a bez nákazy kokcidiemi. U mladých králíků se to řeší přeléčením proti kokcidióze ve věku 6 týdnů, minimálně ale 2-3 týdny před očkováním, aby králík nebyl při vakcinaci oslaben. U dospělých králíků se doporučuje co půl roku odebírat trus na rozbor.

Očkují se králíci od 10. týdne stáří, někdy již od 6. týdne, podle nákazové situace. Cílem je navodit imunitu, tedy stav, kdy tělo vyprodukuje protilátky proti nemoci, a pokud se s ní setká, bude s ní i účinně samo bojovat. U králíků chovaných na maso se nemusíme být, očkování v těle nezanechává nežádoucí „chemii“.

Jaká je ochranná lhůta pro králičí maso? U moru a myxomatózy bývá nulová, u pasteurelózy 10 dní a u trichofytózy 6 týdnů.

Mor králíků

Očkování proti moru je doporučitelné u každého králíka. Jde o nevyléčitelnou nemoc s rychlým úhynem, která se velmi rychle šíří. Králíci se očkují od 6 týdnů věku, s nutností každoročního přeočkování. Toto virové onemocnění se přenáší kontaktem, bodavým hmyzem a předměty. Jiný název je virové hemoragické onemocnění králíků. K hlavním příznakům patří krvavý výtok z nosu a těžké dýchání.

Myxomatóza

Očkování proti myxomatóze je také velmi důležité. Většinou se spojuje s vakcinací proti moru. Myxomatózu je ale dobré přeočkovávat nikoliv jednou ročně, ale dvakrát. Frekvenci určí veterinář. Myxomatózu způsobuje virus s názvem leporipoxvirus. Šíří se především krev sajícím a bodavým hmyzem, omezeně i přímým kontaktem. Mezi hlavní příznaky patří otoky a uzlovitá zduření na těle.

Pasteurelóza

Tato infekční nemoc, způsobená bakterií Pasteurella multocida, se projevuje hnisavou rýmou, horečkou a hnisavými procesy různě jinde v těle. V chovech je poměrně dost rozšířená, a mnoho králíků je bezpříznakovými nosiči. Šíří se i volně žijícími hlodavci. Někdy je možná léčba antibiotiky. Vakcína zabrání rozvoji příznaků, nezabrání ale přenašečství ani samotné nákaze. Ve velkochovech se králíci proti Pateurelle očkují již od 4 týdnů věku, s nutností dvou přeočkování. Následuje pravidelná vakcinace co půl roku.

Kožní plísně

Mezi nejčastější kožní plísňové onemocnění patří trychofytóza. Je přenosná i na jiná domácí zvířata a člověka. Očkování je vhodné pro králíky od 6 týdnů věku, s přeočkováním přibližně za 2 týdny. Vakcinace funguje nejen jako prevence, ale také pomáhá urychlit léčbu, pokud už nemoc propukla. Mezi hlavní projevy patří kruhovitá vylysaná místa v srsti, která se rozšiřují.

 

Další články z rubriky


Štítky: , , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.