Slepice mohou trpět různými nemocemi, stejně jako ostatní zvířata. Důležitá je prevence, především správná strava, dobrá koncepce chovu a také dodržování hygieny. Nezbytná je karanténa u nově příchozích zvířat a oddělení těch nemocných. Nemocná slepice není tak aktivní, hubne, přestává snášet nebo má deformovaná vejce, může mít průjem, ale příznaků je daleko více, podle konkrétního onemocnění.

Vnější parazité

Parazité jsou poměrně častým problémem slepic. Mohou také přenášet různá další onemocnění. Vši a blechy sají slepicím krev, a způsobují svědění. Čmelíci sají krev v noci, a přes den se schovávají ve skulinách kurníku. Slepice jsou neklidné, méně snáší a častěji se popelí. Perožrouti, zápeřníci a peříši jsou parazité živící se peřím slepic. Proti vnějším parazitům slouží vhodné insekticidy, je třeba slepicím umožnit důkladné popelení, a pravidelně zvířata kontrolovat. Poměrně častým onemocněním je vápenka. Projevuje se drsnými bělavými povlaky a krustami na končetinách. Pomohou insekticidy, čištění hřadů a změkčování postižené kůže olejem.

Vnitřní parazité

Mezi nejčastější parazity patří hlísti, vlasovci a škrkavky. Způsobují průjem, hubnutí, špatný stav peří, oslabení organismu, bledý hřeben a laloky. Potřeba je pravidelné odčervení, minimálně co 6 měsíců, a dodržování hygieny. Slepice se mnohdy nakazí od volně žijících ptáků. Dalším problémem je kokcidióza, kterou způsobují mikroskopičtí parazité, prvoci. K jejich rozšíření přispívá zvýšená vlhkost v kurníku. Pomůže přeléčení, zlepšení stájového klima, častější výměna podestýlky a preventivní okyselení vody speciálním přípravkem. Nemoc se šíří trusem.

Namrzlý hřebínek a krční lalůčky

S mrazem a vyšší vlhkostí souvisí namrzání lalůčků a hřebínků. Ohrožené části těla lze preventivně mazat vazelínou nebo sádlem. Důležité je i dobré větrání kurníku. Postižena jsou především zvířata, která mají hřebeny a laloky větší, zejména kohouti.

Zánět vejcovodu (salpingitida)

Toto onemocnění se projevuje tím, že slepice snáší různě deformovaná vejce, vejce s chybějící skořápkou, a typický je i výtok z kloaky. Postihuje zejména starší slepice. Způsobují jej bakterie, ale není přenosné ze zvířete na zvíře. Jde o nemoc, která se neléčí. Vhodné je nechávat slepice snášet pouze do 2, maximálně 3 let, a poté je vyřadit.

Poranění

Pokud dojde u některé ze slepic k poranění, je nutné od hejna ji oddělit, poranění vyčistit a nechat zahojit. Ostatní slepice totiž jinak začnou zranění ozobávat, což může vést až ke kanibalismu.

Aspergilóza

Plísňové onemocnění, které je způsobeno zaplísněným krmivem nebo podestýlkou. Slepice hubne, méně snáší, je méně aktivní a může mít průjem. Důležité je oddělení nemocných zvířat, změna krmiva a podestýlky.

Tuberkulóza drůbeže

Tuberkulózu způsobuje bakterie TBC. Projevuje se bledým hřebenem a lalokem, nižší snáškou a oslabením. Na játrech a střevě jsou uzlíky mineralizované nebo sýrovité konzistence. Léčba se neprovádí. Výběh se dá znovu použít až po dvou nebo třech letech.

Salmonelóza drůbeže

Onemocnění způsobují bakterie salmonely. Slepice jsou unavené, mají svěšená křídla a trpí průjmem bílé barvy. Důležité je očkování rodičovského hejna, a také správná preventivní hygienická opatření při líhnutí kuřat a odchovu.

Drůbeží rýma

Bakteriální onemocnění, způsobující výtok z očí a nozder, sípavé dýchání a kýchání. K opatření patří oddělení nemocných zvířat a podávání antibiotik.

Infekční bronchitida

Virové onemocnění, které způsobuje ztížené dýchání až chroptění, načepýřené peří a výtok z nosních otvorů. Léčba není možná, preventivně se očkuje.

Newcastleská choroba

Virové onemocnění, které způsobuje nazelenalý průjem, ztížené dýchání a snášení vajec bez skořápky. Existuje preventivní očkování, léčba se neprovádí.

Markova nemoc

Virové onemocnění způsobené herpesvirem. Způsobuje ochrnutí končetin, existuje proti němu preventivní očkování.

Další články z rubriky


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.