Krůty jsou nejnáchylnějším druhem drůbeže, je u nich tedy třeba zvýšeně dbát na správné podmínky chovu a čistotu prostředí.

Nemocná krůta

Jak poznáme jedince, se kterým není něco zdravotně v pořádku? Bývá apatický, trpí výtokem z nozder nebo očí, málo přijímá potravu, může kulhat, hubne. Záleží na typu onemocnění. Nemocného jedince okamžitě izolujeme od ostatních.

Jak předcházet nemocem krůt

  • Krůty nakupujeme u důvěryhodného zdroje a řádně naočkované.
  • Dodržujeme karanténu u nových jedinců.
  • Ubikace udržujeme v čistotě a pravidelně provádíme desinfekci.
  • Pozor na vlhkost a průvan.
  • Ke krmení používáme kvalitní krmnou směs (KR3, ke konci výkrmu KR4), nejlépe v kombinaci s obilím a peletami.
  • Neustále by měla být k dispozici čistá voda k pití.
  • Na pastvě nesmí být jedovaté rostliny.
  • Kontrolujeme přítomnost vnějších parazitů.

Náchylné mladé krůty

Nejnáchylnější jsou malá krůťata v období okolo 3 až 5 týdnů stáří, kdy přepeřují, také 9. týden v době růstu výrůstků na hlavě. Hrozí jim především prochladnutí a provlhnutí. Vyžadují sucho, teplo a vyvážené krmení speciální krmnou směsí. Výkyvy teplot a nekvalitní krmivo mohou způsobit velké škody, zejména průjmy a záněty dýchacích cest.

Choroby krůt

Černohlavost krůt

K závažným chorobám krůt patří parazitární choroba histomonóza (lidově se jí říká černohlavost krůt). Tomuto onemocnění podléhají hlavně mladé krůty, ojediněle i starší kusy. K přenašečům původce, prvoka bičivky Histomonas meleagridis, patří roupi. Krůta je apatická, má průjem připomínající hořčici, hubne, v posledním stadiu se kůže na hlavně zbarví až modročerně. Bez léčby přichází úhyn. Používá se přípravek Metronidazol.

Kokcidióza

Kokcidióza drůbeže je parazitárním onemocněním střev způsobeným jednobuněčnými prvoky-(kokcidiemi rodu Eimeria). K tlumení tohoto onemocnění se využívají vakcíny a látky zvané antikokcidika.

Rhinotracheitida

Rhinotracheitida je virový zánět dýchacích cest krůt způsobený pneumovirem. Nebezpečí spočívá nejen ve virovém onemocnění samotném, ale i v přidružení bakteriálních infekcí. Pozorujeme kýchání, výtok z nozder, zánět spojivek, namáhavé dýchání, edémy, snížení přírůstků. Doporučuje se zlepšit zoohygienické podmínky a kvalitu krmiva, asanovat prostředí, zvyšovat imunitu a eliminovat postižené jedince.

K dalším častým onemocněním krůt patří například pasterelóza nebo salmonelóza.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.