I křepelky mohou sužovat nemoci. Nemocnou nebo zraněnou křepelku vždy izolujeme od ostatních, aby se nemoc nešířila a jedinec měl klid na zotavení.

Jak předcházet nemocem křepelek

V chovu křepelek je potřeba dodržovat zásady správné zoohygieny. Zdravé a silné křepelky nemocem odolají daleko lépe. Ubikaci udržujeme v čistotě a pravidelně ji desinfikujeme. Nevystavujeme tyto ptáky prudkým výkyvům teplot. Stabilně vyžadují teplotu 18 až 22°C, v zimě jim jen mírně přitápíme a v létě hojně větráme, ale bez průvanu! V horku hrozí úpal a úžeh. Odklízíme zbytky potravy a snažíme se co nejčastěji odstraňovat trus. Ubikaci desinfikujeme minimálně dvakrát ročně, pravidelně čistíme napáječky a misky. Důležitý je dostatek vody, křepelky snadno podléhají dehydrataci. Svícení vyžadují 16 hodin denně. Jde o stresující se, plaché a hysterické ptáky, které vyděsí mnoho věcí, například pes, což se pak projeví na snášce. Pozor na otravy z chemicky ošetřeného zeleného krmiva!

Nedostatek vitaminů a minerálů

Při nevhodném krmení mohou tito ptáci trpět nedostatkem důležitých prvků. To způsobuje zhoršení kondice, náchylnost k nemocem, vypadávání peří, poruchy pohybového aparátu a další potíže. Křepelkám je proto potřeba podávat vitaminové a minerální přípravky. Mnoho cenných látek získají ze zeleného a pestrého krmení.

Poranění

Křepelky jsou od přírody kanibalové, zraněného jedince uklovou a ušlapou. Zranění mohou vzniknout mezi samci, při páření nebo třeba ve tmě, pokud křepelky zpanikaří. S návratem křepelky z „izolace“ musíme opatrně, křepelky za vetřelce považují i jedince, který byl pryč pár dní. Pokud jej tedy nepřijmou zpět, vypustíme celé hejno naráz do jiné klece, v novém prostředí si navráceného jedince nevšimnou. U zlomenin si můžeme pomoci improvizovanými dlahami, lepší je zavolat veterináře, někdy se musí například poškozená část křídla amputovat.

Průjem, zácpa

Při průjmu odstraníme veškeré „šťavnaté“ krmení a ponecháme granule, někteří chovatelé doporučují přidat trochu máku. Pokud se situace nezlepší, voláme veterináře. Zácpa křepelky téměř paralyzuje a jsou bez chuti k jídlu. Do zobáku nebo kloaky jim zkusíme nakapat pár kapek rostlinného oleje (olivového, slunečnicového, ricinového…) a podáváme zelené krmení.

Onemocnění dýchacích cest

Při průvanu nebo prudkých výkyvech teplot hrozí nachlazení nebo dokonce zápal plic. Křepelky jsou apatické a naježeně sedí někde v rohu. Vyzkoušet můžeme první pomoc v podobě infrazářiče a vitaminových přípravků.

Infekční nemoci

Křepelky nejsou tak náchylné na různé infekční nemoci (např. kokcidiózu nebo markovu chorobu) jako slepice, ale o to citlivěji zase reagují na jakékoli nepříznivé změny. Křepelky mohou onemocnět některou z ptačích infekčních nemocí, podobně jako jiná drůbež, ale vzácněji. K nim patří psitakóza, paterelóza nebo new castle. Předejít jim můžeme karanténou nových jedinců a udržováním ubikací v čistotě. Mnoho zárodků se přenáší znečištěnou vodou, hmyzem nebo trusem.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.