Nemoci králíků můžeme rozdělit na infekční, neinfekční a parazitární.

Standardně se králíci, i v hobby chovech, vakcinují proti králičímu moru a myxomatóze, a to od 10., výjimečně již od 6. týdne věku, s pravidelným přeočkováním. Existuje i vakcína proti pasteurelóze. Doporučené je správné přeléčení proti kokcidióze.

Králičí mor

Mor králíků, jiným názvem virové hemoragické onemocnění králíků, je smrtelné onemocnění, které způsobuje virus (kalicivirus). Ten se přenáší přímým kontaktem, předměty a bodavým hmyzem. Mezi hlavní příznaky patří špatné dýchání a krvavý výtok z nosu. Nemoc způsobuje značné ztráty a mnohdy proběhne bez příznaků s rychlou smrtí. Během několika dní může vyhladit celý chov. Proti moru králíků existuje účinná vakcína, potřeba je i dodržování hygieny a veterinárních ochranných opatření v chovech.

Myxomatóza

Myxomatóza je virové onemocnění králíků, proti kterému se taktéž vakcinuje. Způsobuje ji leporipoxvirus. Šíří se krev sajícím hmyzem, omezeně i přímým kontaktem. Způsobuje vysoké ztráty v chovech, i když určitá šance na vyléčení u silného jedince existuje.  Mezi hlavní projevy patří uzlovitá zuření na různých částech těla a otoky. Prevencí je dodržování hygienických opatření v chovech a vakcinace.

Tularemie

Bakteriální nákaza, která je přenosná z volně žijících hlodavců na králíky i člověka. Způsobuje hnisavá ložiska v játrech, zduření mízních uzlin a sleziny. Léčba je velmi náročná, postižení jedinci většinou za několik dní uhynou.

Pasteurelóza

Onemocnění způsobené bakterií Pasteurella multocida, proti kterému lze rovněž vakcinovat. Mezi projevy patří horečka, rýma, výtoky z nosu, dýchací potíže a postižení dalších orgánů. Nemoc se šíří volně žijícími hlodavci. Léčba probíhá pomocí antibiotik, je s ní nutno začít co nejdříve.

Kokcidióza

Kokcidióza patří k nejčastějším onemocněním králíků. Způsobují ji prvoci rodu Eimeria, parazitující ve střevech a játrech. U mladých králíků může mít akutní průběh končící smrtí. Příznaky zpočátku mohou probíhat skrytě a každé oslabení (vakcinace, změna prostředí, změna krmiva), je pro zvíře životu nebezpečné. Přeléčení probíhá v chovech ve věku 6 až 8 týdnů. K příznakům patří apatie, hubnutí, průjem, naježená srst a skřípání zuby. Přeléčení je potřeba i u mladých zvířat ze zverimexu. Důležitým krokem je pravidelný rozbor trusu. Preventivní léčba u dospělých zvířat, která nemají příznaky, není vhodná, narušuje se zbytečně střevní mikroflóra. Proti kokcidiím slouží speciální léky od veterináře, Nikdy nepodáváme granule sloužící proti kokcidiím preventivně, ty jsou určeny pro velkochovy, ve kterých nejsou králíci krmeni ničím jiným. Pokud je budeme podávat, vypěstují si kokcidie na přípravky rezistenci.

Nadmutí

Nadmutí je poměrně známý problém, který způsobuje většinou zapařená, mokrá nebo příliš studená potrava. Více rizikové jsou některé rostliny, které způsobují nadýmání, jako kapusta, jetel či salát. Nadmutí způsobuje trávicí, oběhové a dýchací potíže, a jde o život ohrožující stav. Může se vyskytnout i u kokcidiozy. Důležité je ihned vyhledat veterináře.

Otlaky končetin

Mohou být způsobeny nevhodnou podlahou klece nebo příliš tvrdou podestýlkou. Vyskytují se také u králíků s nadváhou. Postižená místa mohou začít hnisat. Důležitá je čistota, měkká podestýlka, otlaky se ošetřují hojivými prostředky, čistí a někdy jsou nutná antibiotika. Potřeba je odstranit příčinu.

Plísňové onemocnění

Kožní plísně jsou u králíků poměrně častým problémem. Nejčastěji se jedná o rod Trychophyton, některé jsou přenosné na člověka a další domácí zvířata. K příznakům patří vylysávání srsti v kruhovitém tvaru, zpočátku tato místa nesvědí, ale někdy se přidá druhotná infekce. Plísně se léčí antimykotiky.

 

 

 

Další články z rubriky


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.