Husy v malochovech i velkochovech mohou potkat různé zdravotní potíže a nemoci. Mezi nejčastější patří nutriční, infekční a parazitární onemocnění. Více nemocí se většinou vyskytuje tam, kde je velká koncentrace ptáků na jednom místě. Onemocnět ale mohou i husy v zájmových a menších chovech.
Stejně jako u všech chovů hospodářských zvířat je zapotřebí dodržovat správnou hygienu chovu. Ta zahrnuje udržování čistoty prostor, napáječek a krmítek. Důležité je zajistit ptákům vhodné podmínky a kvalitní krmivo. Pravidelně svůj chov kontrolujte a nemocné jedince ihned od ostatních z hejna izolujte. Dodržujte plán očkování a odčervení stanovený veterinárním lékařem.
Nejčastější nemoci hus
Cholera vodní drůbeže je způsobená bakterií Pasteurella multocida. Projevuje se náhlými úmrtími, otoky hlavy nebo průjmy. Prevence zahrnuje správnou desinfekci prostředí a vakcinaci, po konzultaci s veterinářem se pro léčbu používají vhodná antibiotika.
Chlamydioza (neboli psitakóza) je onemocnění způsobené bakterií Chlamydia psittaci. Pozor, může se přenést i na člověka. U hus patří mezi příznaky zánět spojivek, dýchací potíže a ztráta hmotnosti. Prevencí je izolace nových kusů v chovu a pravidelné kontroly zdravotního stavu. Chlamydioza se léčí antibiotiky.
Newcastleská nemoc je vysoce nakažlivé virové onemocnění ptáků, postihuje také husy. Mezi příznaky patří průjmy, apatie, průjmy, dýchací potíže a křeče. Nejúčinnější metodou prevence je pravidelné očkování. Specifická léčba této nemoci neexistuje, nemocná zvířata je nutné izolovat a kontaktovat veterináře.
Enteritidy neboli záněty střev bývají způsobeny nevhodným krmivem nebo bakteriemi, příznaky zahrnují průjem a sníženou chuť k jídlu. Základem prevence je kvalitní krmivo a čistá voda, léčba zahrnuje antibiotika.
Skrz vodu nebo kontaminované krmivo se snadno šíří bakteriální onemocnění salmonelóza. Projevuje se nechutenstvím, průjmem a celkovou slabostí. Je zapotřebí podat antibiotika předepsaná veterinářem a jako prevenci dodržovat hygienu prostor, krmení a vody.
Aspergilóza je plísňová infekce, která postihuje dýchací aparát. Projevuje se zrychleným dýcháním nebo apatií. Vyskytuje se zejména v nevyhovujících podmínkách s vyšší vlhkostí. Je důležité zajistit suché, čisté a větrané prostředí, také samozřejmě používat nezávadné krmivo. Léčba probíhá antimykotiky a zahrnuje zlepšení podmínek chovu.
Parazitózy jsou způsobeny vnitřními (například hlísticemi) či vnějšími (roztoči, vši) parazity. Projevují se průjmy, škrábáním a poškozeným peřím. Prevencí je pravidelné odčervování, použití antiparazitních přípravků a udržování čistoty.
Kokcidióza je parazitární onemocnění způsobené parazitickými prvoky rodu Eimeria v zažívacím traktu. Projevuje se průjmem, úbytkem hmotnosti a slabostí. Prevencí je čisté prostředí a správná hygiena chovu, je možno podávat preventivně antikoncidika. V případě potřeby se používají léky (kokcidiostatika) dle pokynů veterináře.
Nevhodnou stravou je způsoben nedostatek vitamínů, projevuje se deformacemi nebo slabostí. Řešením je podávání vyváženého krmiva s vitamíny.
Botulismus je způsoben toxiny produkovanými bakteriemi Clostridium botulinum a projevuje se ochrnutím svalů a ztíženým dýcháním. Nákaza probíhá nejčastěji přes krmivo. Prevencí je odstraňování zkaženého krmiva a uhynulých zvířat.
Obecnou prevencí nemocí u hus je hygiena prostředí, kvalitní krmivo, izolace nově přidaných zvířat a pravidelné veterinární kontroly. Při jakémkoli podezření na nemoc je vždy vhodné konzultovat situaci s veterinářem.