Nemocná andulka velmi často posedává na jednom místě, pospává, je načepýřená, méně jí a pije. Typickým příznakem nemoci je i to, že papoušek přestane dbát na hygienu a starat se o své peří. Nemocného papouška musíme izolovat od ostatních, pokud tedy máme ptáků více, je třeba mít připravenu izolační klec.

Andulka se velmi rychle vyčerpá a dehydratuje. Proto je nutné ihned po zjištění, že něco není v pořádku, kontaktovat veterináře. Mnohdy je k určení diagnózy potřeba vyšetření trusu. Nemocný pták musí přijímat dostatek tekutin. Andulce zajistíme teplé prostředí (cca 30°C) a dietní potravu, vyhneme se tučnému krmivu.

Úrazy

V bytě i voliéře se může stát andulce úraz, příčinou může být i napadení predátorem (kočka, pes, dravec, kuna…). Mláďata se mohou zranit i při opouštění hnízdní budky. Jedná se většinou o zlomeniny nebo vykloubení.

Problémy s opeřením

Ptáci si někdy vyškubávají peří, a to sami sobě, nebo navzájem. Příčiny bývají převážně psychické, ale může se jednat i o příznaky kožních parazitů, plísní nebo vedlejší projev vápenky. Při takzvaném francouzském pelichání nedorůstá peří do normálního stavu, ale předčasně vypadává. Takové ptáky bychom měli vyřadit z chovu. V teplých bytech se může objevit permanentní pelichání.

Vápenka

Tomuto onemocnění se také říká „ptačí svrab“. Způsobuje jej parazitický roztoč Knemidocoptes pilae. Projevy jsou především na zobáku, hlavě a nohou. Rohovina a kůže jsou proděravělé chodbičkami, které tito roztoči vytvářejí. K léčbě se používá potírání postižených míst olejem, který roztoče udusí, veterinář může také použít přípravky s účinnou látkou ivermectin nebo selamectin. Důležitá je i desinfekce chovatelského zařízení.

Čmelíci

Jedná se o drobné roztoče, kteří se živí krví, na ptácích parazitují v noci a ve dne se drží mimo svého hostitele. Ptáci jsou neklidní a mláďata slabá. Je třeba provést desinfekci ubikace a dodržovat důsledně hygienu.

Vnitřní parazité

Parazité se nevyhýbají ani andulkám. Může jít například o škrkavky či kokcidie, ale také o syngamózu (parazité v průdušnici). Projevují se nezájmem o potravu, neochotou k pohybu, průjmy, zácpa. Vyšetření se provádí z trusu.

Psitakóza

Označována je také jako „papouščí nemoc“. Původcem jsou drobné bakterie (Chlamydie), touto nemocí trpí mnoho volně žijících ptáků. Ptáci se nakazí kapénkovou infekcí nebo infekčním prostředím. Projevuje se průjmem, obtížným dýcháním, výtokem z nozder a zánětem kůže. Je přenosná i na člověka.

Salmonelóza

Původcem jsou bakterie rodu Salmonella. Ptáci se nakazí krmivem, vodou nebo přímým kontaktem. Průběh může být velmi rychlý, andulka hyne na vyčerpání a průjmy. U chronické formy otékají klouby a šlachy, andulka zaostává v růstu, je slabá a bacilonosič. Proti této nemoci je třeba bojovat pomocí pravidelných laboratorních vyšetření, karantény a dodržování hygieny krmiva a vody.

Trávicí potíže

Onemocnění trávicího aparátu bývá často způsobeno nevhodnou, nečistou, zaplísněnou nebo příliš studenou potravou. Neprospívají ani náhlé změny krmení nebo prochlazení. Možné jsou i otravy z krmiva nebo toxických nátěrů. Potíže s příjmem potravy způsobuje i přerostlý zobák, který je třeba zkrátit.

Onemocnění dýchacího aparátu

Dýchací potíže mohou být akutní nebo chronické, týkat se horních i dolních cest dýchacích. Příčinou může být prochlazení, infekce, parazité nebo plísně.

Problémy končetin

Otlaky na končetinách mohou být způsobeny nevhodnými bidly. Je třeba pořídit čistá a kulatá bidla různých průměrů. Potíže mohou způsobovat přerostlé drápy, ty je třeba pravidelně zkracovat. Objevit se může i dna (porucha metabolismu), infekce nebo pohmožděniny.

Onemocnění pohlavních orgánů

Může jít o různorodé problémy. Patří sem anomálie vajíček, neplodnost, problémy při snášce nebo výhřez kloaky.

Nádory

Ani papouškům se nevyhýbají nádorová onemocnění. Může jít o tumory zhoubné a nezhoubné, některé lze operativně odstranit.

 

 

 

 

Další články z rubriky


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.