Myxomatóza je vysoce nakažlivé virové onemocnění králíků způsobené Myxomavirem z rodu Leporipoxvirů. Jde o neobalený DNA virus příbuzný viru neštovic. Vnímaví jsou jak domácí, tak i divocí králíci a přenáší se především bodavým hmyzem. Virus se dostane do krevního oběhu, kde se množí. Od nákazy k propuknutí nemoci uběhne 6 až 10 dní. Onemocnění se zpravidla objevuje cyklicky v epidemických vlnách a způsobuje velké ztráty, jiná zvířata než králíci onemocnět nemohou.

Jak se myxomatóza projevuje

Onemocnění se projevuje překrvením spojivek, výtokem z očí, zduřením víček a hubnutím. Králík má horečku a trpí nechutenstvím. V kůži a podkoží hlavy se tvoří charakteristické uzlovité otoky (myxomy), a to zejména v okolí očí, uší, nozder a pohlavních orgánů. Králík zpravidla hyne na vyčerpání organismu nebo zápal plic, v akutních případech do 48 hodin od propuknutí.

Přenos onemocnění

Nemocný králík vylučuje virus především svými sekrety z nosu a očí. Snadno se šíří přímým kontaktem mezi králíky a na krátkou vzdálenosti i vzduchem. Možný je rovněž přenos nepřímý, tedy kontaminovaným prostředím a předměty. Hlavní zůstává přenos bodavým hmyzem a jinými krev sajícími členovci, například komáry, blechami dravčíky a mouchami.

Hlavní je prevence – vakcinace

Úmrtnost je velmi vysoká, k úhynu dochází za 12 až 14 dní. Jelikož léčba onemocnění neexistuje, je důležité dbát na prevenci. Chov králíků pro užitek i domácí zakrslé mazlíčky lze chránit očkováním. Nejúčinnější je v dubnu či květnu, ještě před hlavní sezonou bodavého hmyzu. Vakcinují se králíci starší 10 týdnů, při špatné nákazové situaci se začíná už v 6 týdnech, přičemž po 4 týdnech je nutná revakcinace. Očkuje se intradermálně vakcinační dvojjehlou do ušního boltce nebo klasicky jehlou pod kůži. Vytvořená imunita je dočasná, proto je potřeba pravidelně provádět přeočkování, jednou ročně.

Když řádí v okolí nákaza

Jakmile už řádí v chovech ve vašem okolí, velmi pravděpodobně se dostane i k vám. Na očkování už v tu dobu bývá většinou pozdě, jelikož imunita se vytvoří až přibližně za 14 dní. Jelikož se nákaza přenáší bodavým hmyzem, je vhodné proti němu chov co nejvíce zabezpečit. K tomu slouží ochranné sítě. K infekci jsou obzvláště vnímaví mladí králíci, onemocní pravděpodobněji než starší. Samice, ať už očkované nebo uzdravené po prodělání onemocnění, předávají protilátky mláďatům.

Co dělat po skončení nákazy

Zastihla-li myxomatóza váš chov, po jejím skončení je zapotřebí králíkárnu a všechno příslušenství správně vydesinfikovat, abychom virus zlikvidovali a zabránili nakažení nových jedinců. K tomu poslouží NaOH (neboli louh sodný) v koncentraci 2 %. Tím králíkárnu vydesinfikujeme, 3 týdny necháme ladem a poté ji můžeme opět použít.

Další články z rubriky


Štítky:

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.