Pokud morče odmítá přijímat potravu, je zapotřebí jednat co nejrychleji, přijít na příčinu, snažit se o nápravu a tuto situaci neignorovat.
Hladovění morčete může mít mnoho příčin a neblahé následky.
Obsah článku
Proč je hladovění morčete nebezpečné
Anorexie neboli nechutenství je u morčat závažným problémem. Trávicí systém morčat je přizpůsoben k téměř neustálému plynulému přísunu potravy. Zdravé morče žere téměř nepřetržitě, pokud má co. Například dostupnost sena nonstop by měla být samozřejmostí.
Výrazné zhoršení zdravotního stavu a boj o život mohou nastat dokonce již po jednom dni hladovění! Návštěvu veterináře proto neodkládejte, morčeti může jít o život. Jednodenní hladovka je možná neškodná pro psa, pro morče ale nikoliv.
Nečekete proto déle než 24 hodin, pokud zjistíte, že vaše morče nežere.
Činnost trávicího traktu se zpomaluje až zastaví, to může být pro morče smrtelné.
Morče nežere, pokud má nějaký zdravotní problém, velmi často jde o záležitost stomatologickou. Nechutenství bývá většinou přiznakem choroby či přerostlých zubů.
Jak zjistím, že morče nežere
Morče, které nežere, bývá skleslé až apatické, většinou posedává někde v rohu a nejeví zájem o okolí. Nemá chuť se pohybovat a i produkce trusu se zastavuje. Krmivo v kleci neubývá. Stejně jako hladovění je nebezpečná dehydratace, proto sledujeme příjem vody.
Problémy se zuby
Pokud se problém týká zubů, většinou se stravě morče vyhýbá kvůli bolesti. Zuby morčat neustále dorůstají a špatný skus spolu s nedostatečným obrušováním mohou způsobit jejich přerůstání. Zub poté mechanicky brání příjmu potravy a zraňuje měkké tkáně. V dutině ústní může být i jiný problém, například absces. V infekcí postiženém místě se začne hromadit hnis, tělo se brání a vznikne absces. Jde o proces velice bolestivý.
Nevhodná strava
Anorexie u morčete bývá někdy způsobena nevhodnou stravou či podmínkami chovu. Základem stravy je kvalitní luční seno a dále speciální granule pro morčata. Různé směsi zrnin a volně prodejné pamlsky mají na trávení morčete spíše neblahý vliv. Zelené krmivo podáváme pouze důkladně očištěné a v malém množství. Ovoce a obiloviny by měly být jen pro zpestření jídelníčku. Zelenina je více vhodná, ale pečlivě vybíráme druhy, a i zde platí, všeho s mírou. Oblíbená je například mrkev, paprika nebo okurka. Morče nezbytně potřebuje dostatečný příjem vitaminu C, který si samo nevyrobí.
Stres
Na příjem potravy a celkovou pohodu morčete má velký vliv stres. Morčata jsou velmi choulostivá a ke stresu náchylná. Nesprávnou manipulací nebo hlučným prostředím můžeme také zapříčinit nechutenství u morčete. Stresovat se může i zvíře, které je osamocené.
Nemocné morče
Chuť k jídlu může také ztrácet morče napadené parazity či trpící jinou nemocí. Proto je důležitá důkladná diagnostika a následné řešení problému spolu s rozkrmením morčete speciální stravou.
Veterinární lékař morčátko důkladně vyšetří a zjistí podrobnou anamnézu u chovatele. Následuje vyšetření laboratorní, zejména vyšetření krve, může být potřeba rentgen nebo ultrazvuk.