Mezek je jedním z kříženců oslů domácích a koní. Přesně jde o zvíře, jehož matka je oslice a otec koňský hřebec. Díky své síle a odolnosti jsou využíváni především pro tah a nošení nákladů.

Jak je to s mezidruhovými kříženci

Mezidruhoví kříženci, mezi něž mezek patří, jsou téměř vždy neplodní – na vině je neodpovídající si počet chromozomů koně a osla. Kůň má 64 chromozomů, osel 62, mezek 63. Mezci jsou schopni se pářit, ovšem jsou sterilní. Výjimečně se stalo, že mezčí klisna byla plodná. Mezci jsou vzácnější než muly, a to proto, že větší šance na mezidruhové početí je tehdy, má-li samec méně chromozomů. Ovšem v tomto případě je samcem koňský hřebec s vyšším počtem chromozomů. Oslice s hřebcem zkrátka zabřezne v mnohem menším počtu případů.

Jak mezek vypadá

Oproti mulám, což jsou kříženci oslích hřebců a koňských klisen, bývají mezkové menší, podsaditější a o něco více se podobají stavbou těla oslům. Hlava je spíše koňská, uši delší než u koně, nohy a kopyta podobné koňským, zvuky vydává mezek typické pro koně. Vzrůst mezka nepřesáhne výšku osla, jelikož vzrůst v dospělosti je významně ovlivněn matkou – v tomto případě oslicí. Naproti tomu u mul je vzrůst ovlivněn klisnou, mohou tedy být poměrně vysocí,

Vyžití mezků

Jelikož jsou mezci odolní, tvrdí a vytrvalí, využívají se do tahu, pro nošení nákladů, ale i jako jezdecká zvířata. Nemusí být lehké je cvičit a vyjít s nimi, i proto se někdy říká „je tvrdohlavý jako mezek“. Jsou ovšem pracovití, proto vzniklo i úsloví „dřít jako mezek“.

Další články z rubriky


Štítky: ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.