Jelikož mají plemena slepic běžně chované pro produkci vajec, takzvaná lehká plemena, potlačený kvokavý pud, musíme vejce líhnout uměle, pokud chceme odchovat kuřata. Kvokají především slepice těžkých a středně těžkých plemen. Vajíčka všech plemen můžeme líhnout uměle. Jak líhnutí probíhá a jaké jsou potřebné podmínky, abychom byli úspěšní?

Jaká vejce se hodí k líhnutí

Především musíme použít jen vejce, která splní předpoklady pro vylíhnutí životaschopných mláďat. Na kvalitě se odráží samozřejmě i výživa a všeobecně životní podmínky nosnic. Posuzujeme jejich velikost a tvar, musí být oplozená. Nehodí se vejce abnormálně protažená (mohou mít více žloutků) ani kulovitá (mají méně bílku). Povrch musí být hladký, čistý, bez prasklin, stáří vejce maximálně dva týdny, skladování totiž snižuje líhnivost.

Prostředí líhně

Zdárný průběh umělého líhnutí vyžaduje v líhni správné uložení vajec a možnost obracení, snadnou regulaci teploty, vlhkosti a cirkulaci vzduchu. Líheň se musí snadno čistit, být spolehlivá a prakticky řešená. Pokud líheň kupujeme, řídíme se návodem k použití, nejprve ji vydesinfikujeme, správně seřídíme a poté už můžeme nasadit první vejce. Líheň si lze samozřejmě i vyrobit doma.

Parametry při líhnutí

Na počátku líhnutí je vyžadována o něco vyšší teplota, která se postupně snižuje. Smrtelná teplota pro zárodky je ale už 42°C, takže pozor. Při nedostatečném větrání hrozí zvýšení koncentrace CO2, odumírání zárodků a líhnutí zrůd. Vejce je třeba od vložení do líhně až do 19. dne minimálně 2x denně obrátit o 180°C. V dolíhni se již vejce neobracejí. Teplota v líhni by měla být 37,6 až 37,8°C . Relativní vlhkost udržujeme v rozmezí 60 až 75 % a v dolíhni vyšší, 75 až 80 %.

Chlazení vajec

Pod kvočnou je teplota v určitém rozmezí, jelikož odchází se najíst, napít a vykálet. Aby se zárodek nepřehřál a dopřáli jsme mu co nejvíce přirozené podmínky, vejce musíme občas chladit. Provádíme to 6. a 18. den během prosvětlování a pak také při přeložení vajec do líhně. Krátkodobě chladíme vejce jednou za den opatrným pootevřením dvířek na několik minut, abychom simulovali ještě lépe přirozené prostředí. Není-li zajištěna regulace vlhkosti u stolových líhní, vejce opatrně třikrát denně rosíme rozprašovačem.

Prosvětlování

Potřeba je zkontrolovat oplozenost, k čemuž slouží první prosvětlování prováděné 6. den od vložení vajec do líhně. 18. den pak zjišťujeme, zda zárodky neodumřely a provedeme další selekci.

Vlastní líhnutí

Klubání kuřátek začíná 20. den od vložení do líhně, v dolíhni. Líhnou se 21. den. Odstraníme z nich zbytky skořápek, a odebereme je, až když jsou důkladně suchá.

Problémy při líhnutí

Při inkubaci vajec a líhnutí kuřátek se může vyskytnut řada komplikací a problémů. Může nás zklamat líheň svou nespolehlivostí, překvapí nás výpadek proudu, přestane fungovat žárovka, nastane přehřátí, podchlazení vajec nebo si nezkorigujeme hodnotu vlhkosti, nezajistíme správné větrání či jsou vejce stará. Naši práci dokáže také znehodnotit nákaza, nejčastěji se jedná o plíseň (Aspergillus). Problémy mohou nastat i při špatném zdravotním stavu rodičovského hejna a nedostatku některých vitaminů v krmení.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.