Křepelka japonská je nejmenším druhem drůbeže na světě a má i nejmenší vejce. I přesto se její chov vyplatí, jelikož je snáší velmi pilně a navíc jsou vajíčka bohatá na živiny. U nás se chovají křepelky na vejce nebo na maso, známa je tedy linie nosná i masná. Zajímavostí je, že původně byly chovány kvůli zpěvu, až později byly vyšlechtěny pro snášení vajec.

Vejce křepelek

Nosný typ křepelky je raný a vyznačuje se vysokou snáškou až 300 vajec ročně. Křepelka někdy snese za den i dvě vejce! Ty mají hmotnost okolo 12 gramů, jsou barevná (kropenatá), s poměrně silnou skořápkou a blánou. Nutričně jsou bohatá a mají pozitivní vliv na imunitní systém. Vaření natvrdo znamená titěrnou práci s loupáním skořápek, proto se tento způsob úpravy příliš nevyužívá.

Chov křepelek

Chov křepelek je nejvhodnější v dostatečně prostorné voliéře. Jejich chov často volí lidé, kteří nemají dostatek prostoru pro jinou drůbež. Dodržovat je třeba správný světelný režim, tedy 16 hodin světla a 8 hodin tmy při snášce, přičemž světlo rozhodně nemusí být intenzivní. Teplotu je dobré zachovat okolo 20°C a vlhkost vzduchu 60 až 70 %. Před zimou je vhodné umístit je do voliéry vnitřní. Zde si odpočinou od snášky a jsou chráněny před nepřízní počasí. Ke krmení křepelek je možno využít hotové krmné směsi, které je určena pro kuřata a nosnice slepic. Přikrmování zeleným bývá nežádoucí, sníží se spotřeba směsi a snáška poklesne. Nakupujete-li kuřátka a nelíhnete si vlastní, nejlepší je kupovat je ve stáří 3 až 6 týdnů. V tomto věku už totiž lze určit jejich pohlaví podle kresby na peří a jsou před začátkem snášky.

Rozmnožování křepelek

Za nejvhodnější bývá považován chov jednoho kohoutka a tří slepiček nebo větší počet jedinců při zachování poměru 1 : 3, v takovém případě bývá oplozenost vajíček okolo 80 %. Násadová vejce se skladují při teplotě 5 až 12°C maximálně 10 dní, poté se inkubují při teplotě 37,2°C a relativní vlhkosti vzduchu 55 až 65°C 17. až 18. den. Ve věku 3 týdnů po vylíhnutí se začnou sestavovat chovné skupinky a mezi 35. a 40. dnem začínají slepičky snášet vejce. Slepičky mají šedou hruď s malým počtem černých skvrn, hruď kohoutků je čokoládově hnědá.

Chovat slepičky nebo i kohoutky?

Pokud chováte křepelky pouze kvůli vejcím, nepotřebujete kohoutka. Samičky jsou bez nich klidnější, kohoutci je nenahání, nemají poranění a vejce jsou neoplozená, díky čemuž déle vydrží. Navíc se ušetří za krmení pro kohoutky a slepiček je možno chovat takový počet, pro jaký máme prostor.  Skupinu je vždy potřeba sestavovat současně, aby nedocházelo k terorizování nových nebo slabších jedinců.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.