Králičí mor neboli kaliciviróza králíků je akutně probíhající a v drtivé většině případů smrtelné virové onemocnění králíků. Způsobuje jej vysoce nakažlivý a odolný virus z čeledi Caliciviridae (malý neobalený RNA virus), vůči němuž existuje vakcinace.

Přenos viru králičího moru

Díky protilátkám od matky bývají mláďata do 2 měsíců věku vůči moru králíků imunní. Mláďata, která se s virem setkala v raném věku a neonemocněla, bývají vůči viru imunní po zbytek života. K nákaze probíhá u králíků jakéhokoliv pohlaví a věku nad 2 týdny. Z organismu se virus vylučuje nosními sekrety, močí, trusem. Šíří se přímým kontaktem, chovatelskými pomůckami, ale i bodavým hmyzem. Většinou mívá sezonní charakter s kulminací od dubna do října. Má krátkou inkubační dobu, projeví se už do 2 dnů od nakažení. Většinou bývá postižen celý chov. Pokud nějaký králík přežije, stává se zdrojem nákazy pro ostatní.

Příznaky moru králíků

Králičí mor se také nazývá hemorrhagické onemocnění králíků. Virus totiž v těle vyvolává příznaky hemorrhagické diatézy, vznikají krváceniny na sliznicích, serózách a vnitřních orgánech. Poškozeny jsou především plíce a játra. Virus se množí v jaterních buňkách a vyvolává jejich nekrózu. Při velmi akutním průběhu si nemusíme všimnout ani žádných zevních příznaků a králík náhle uhyne, následkem rozpadu jater. Většinou před úhynem pozorujeme křeče a ochrnutí. Pomalejší průběh se vyznačuje tím, že je králík malátný, nepřijímá potravu, objevuje se krvácení z nosu, otoky víček, sliznice a kůže okrajových částí těla mají modrofialovou barvu. U nízkého procenta králíků vniká chronická forma se selháním jater, tito králíci většinou umírají za několik dní se žloutenkou a vyhublostí.

Diagnostika moru králíků

K diagnostice napomůže příznačný průběh onemocnění. Potvrzení nákazy se provádí laboratorně z krve a tkání uhynulých zvířat, mikroskopicky a sérologicky.

Terapie a prevence

Léčba moru králíků neexistuje. Jamile se zjistí přítomnost viru v chovu, musí se celý zlikvidovat. Prostředí se pak důkladně asanuje. Jedinou opravdu účinnou prevencí je vakcinace chovu. Začíná se v 10 týdnech věku s následným přeočkováním každých 6 měsíců. Pokud není nákazová situace dobrá, může se začít již v 6 týdnech věku králíka a za 4 týdnech provést přeočkování. Důležitý je samozřejmě i management chovu, kvalitní krmivo, vyhovující podmínky a správná hygiena. Ubikace a chovatelské pomůcky pravidelně desinfikujeme a v krátkém časovém intervalu měníme podestýlku. Nápomocná je ochrana před hmyzem, a to i co se týká dalších onemocnění. Pomohou sítě v pletivu nebo chov v uzavřeném prostoru.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.