Korela chocholatá je po andulce nejoblíbenější papoušek chovaný v našich podmínkách. Pochází z Austrálie. Jde o nenáročného ptáka, chovaného jak v klecích, tak i ve venkovních voliérách. Má výrazný pohlavní dimorfismus. Samec je šedý, se žlutou hlavou, ušní skvrny má červené. Letky má bílé a spodní stranu ocasu černou. Naproti tomu samička je méně výrazně zbarvená, ušní skvrna je matnější a hlava šedožlutá. Letky má šedobílé a spodní stranu ocasu pruhovanou. Kromě přírodního zbarvení existují i různé barevné mutace. Mladí ptáci vypadají všichni podobně, ale s věkem se rozdíl zvýrazní. Pro korely je typická chocholka na hlavě. Délka těla dosahuje přibližně 30 cm. Dožít se mohou dvaceti i více let.

Podmínky chovu

Korela je velice dobrý letec. Jde o mírumilovného společenského ptáka, který se snadno ochočí. Dobře vychází i s jinými ptačími druhy. Velice vhodný je chov celoročně v prostorné venkovní voliéře s možností se schovat. Pokud ptáka budeme mít doma v kleci, je třeba se mu hodně věnovat. Dokáže se naučit i pár slov nebo melodií. Korely nebývají agresivní, a neupínají se na jednoho člověka, jako některé jiné druhy. Je to proto ideální rodinný mazlíček. Pokud nemáme na ptáka dost času, je lepší pořídit mu společníka. Klec by měla být co nejvíce prostorná, s možností proletu po místnosti. Do klece nebo voliéry umístíme různě široká bidýlka, pokud chceme mladé, tak i hnízdní budky, dále misky na krmení a grit, napáječku na vodu, sépiovou kost, umístit zde můžeme i houpačku, zrcátko, hračku nebo ptačí koupelnu. Dno by mělo být snadno čistitelné.

Krmení korel

Korely se živí semeny, ovocem, zrním a bobulemi. Nejčastěji krmíme zakoupeními směsmi, které obsahují slunečnici, proso, semenec, oves a ptačí zob. Dále můžeme podávat na přilepšenou ovoce, zeleninu, naklíčené zrní, zelené krmení (nejlépe listy pampelišky nebo ptačinec)a větvičky na okus. Chybět by neměl grit pro správné trávení (rozmělnění potravy ve svalnatém žaludku) a sépiová kost.

Odchov mláďat

Korely celkem snadno odchovávají mladé. K tomu účelu jim umístíme do ubikace hnízdní budky vysoké 40 cm, dlouhé a široké 25 cm, s průměrem vletového otvoru 8 cm. Samičky žijící bez samce mohou někdy snášet neoplozená vajíčka. Korely pohlavně dospívají ve stáří jednoho roku. Chovná sezona začíná na jaře. Podnítit ji můžeme zpestřením stravy (například vaječnou míchanicí). Chovný pár začne připravovat budku, páří se, samice snáší vejce. Snůška čítá 3-7 vajec. Samice sedí na vejcích 18-21 dní, střídavě se samečkem. Rovněž krmení je záležitostí obou rodičů. Mladí z hnízda vylétnou přibližně po měsíci, rodiče je poté ještě 2-3 týdny přikrmují. Po úplném odstavení je dobré mláďata oddělit od rodičů.

Nemoci korel

Co může nejčastěji potrápit korely v domácím chovu? Nejčastěji jsou to přerostlé drápky, což jde poměrně snadno vyřešit. Začervení předcházíme odčervováním. Na vnější parazity (čmelíci, všenky, perožrouti) existují také speciální přípravky. Vytrhávání peří bývá způsobeno stresem nebo smutkem, ale také nedostatkem vitamínů. Dále korely může postihnout zadržení vejce, chlamydióza, tuberkulóza nebo nádorové onemocnění.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.