Hektar je měrnou jednotkou označující plochu, přesněji plošný obsah. Nejčastěji se s ní setkáme při výměru zemědělské půdy a stavebních pozemků, pracuje se s ní v zemědělství, lesnictví, stavebnictví a pro potřeby katastrů. Využívá se pro něj zkratka „ha“.

Nepatří do soustavy jednotek SI, přestože se používá společně s těmito jednotkami.

Kolik m² je jeden hektar

Hektar je vlastně čtverec s rozměry 100 × 100 metrů o ploše 10 000 m². Jde o stonásobek jednotky zvané ar se zkratkou „a“ a plochou 100 m². Tato jednotka je v soustavě SI povolena, nicméně pouze ve speciálních případech a v běžné praxi se taktéž využívá. Jelikož je hektar stonásobek aru, využívá se předpona „hekto“, tedy hektar. I když jde o často používanou jednotku, mnoho lidí přesně neví, jakou plochu představuje.

Přepočet na další měrné jednotky je také možný, ale ne tak jednoduchý. Na internetu lze nalézt tabulky s přepočty, například na stopy či akry.

1 hektar lesa a zemědělské půdy

Jeden hektar plochy osázené hustě listnatými stromy dokáže ročně vyprodukovat přibližně 10 tun kyslíku, což vystačí asi pro 38 lidí. U stromů jehličnatých je efektivita nižší, přibližně 7 tun. 1 hektar lesa dokáže navázat až 60 tun prachu, podle jeho druhové skladby.

Pokud bychom chtěli chovat extenzivním způsobem hospodářská zvířata, například koně nebo krávy, počítá se cca půl hektaru pastevní plochy na jedno zvíře.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.