Kokcidióza patří mezi nejčastější onemocnění králíků. Způsobují jej parazitující prvoci rodu Eimeria, kteří parazitují ve střevě a některé druhy i v játrech. Nejde onemocnění přenosné na člověka. Dokonce se nepřenáší ani na morčata, ty mají své specifické kokcidie.

Příznaky kokcidiózy

Onemocnění probíhá mnohdy skrytě. Ve chvíli, kdy se objeví příznaky, bývá už stav králíka vážný a je potřeba rychlá pomoc veterináře. Příznaky nemusí proběhnout všechny, průběh bývá různý. Mezi hlavní z nich patří:

  • Apatie
  • Nechutenství
  • Hubnutí
  • Průjem
  • Zácpa
  • Nadmuté břicho
  • Nahrbení
  • Naježená srst
  • Skřípání zuby

Existuje i forma kokcidiózy, která se projeví pouze nadmutím, křečemi a rychlým úhynem.

Náchylnost k onemocnění

Nemoc se projeví zejména ve stresu nebo při změně stravy.

Nejnáchylnější k onemocnění jsou mladí králíci do věku 10 týdnů.

U nich probíhá onemocnění většinou akutně, na rozdíl od dospělých a silných zvířat. Přeléčení na kokcidiózu je tedy v chovu žádoucí ve věku 6 týdnů králíčat. Po skončení léčby je dobré udělat rozbor trusu, zda bylo opatření úspěšné.

Mladí králíci se nakazí od své matky. Požírají totiž její trus, aby osídlili trávicí trakt prospěšnou mikroflórou. Vhodné je tedy ještě před připouštění udělat rozbor trusu, a případně králici přeléčit.

Králíci ve zverimexech často proti kokcidióze ošetřeni nejsou. Jakmile si je doneseme domů nebo zažijí jiný stres, nebo pokud jim podáme zelené krmení, na které nejsou zvyklí, často se kokcidioza rychle rozjede.

Léčba kokcidiózy

Přípravky na přeléčení kokcidiózy se kupují u veterináře. Za pár dní po podání  je dobré udělat rozbor trusu, abychom věděli, že dané opatření stačilo. Pokud si přineseme mladého králíčka ze zverimexu, je vhodné jej preventivně léčit. U králíčat od chovatelů, která byla prokazatelně kokcidií zbavena, tento krok můžeme vynechat. Doporučuje se ale pravidelný rozbor trusu.

S očkováním počkáme až do doby, kdy bude nález v trusu negativní, nejlepší je počkat minimálně dva týdny, aby se organismus z léku vzpamatoval. Pokud bychom naočkovali oslabeného králíka, nemusel by to zvládnout.  Po podání léků na kokocidie je třeba upravit střevní mikroflóru podáváním probiotik.

Králíka, kterého už nějaký čas máme doma, a možná jsme ani netušili, že  mu nějaká kokcidióza hrozí, není vhodné léčit. Uděláme rozbor trusu, a pokud by byl nakažen, teprve pak přistoupíme k podání léku. Jde totiž o silné látky, které mohou poškodit mikroflóru, a není vhodné dávat je naslepo. Během přeléčování nepodáváme šťavnaté krmivo, pouze suché krmivo a vodu. Lék se totiž podává rozpuštěný ve vodě a králík jej musí vypít v dostatečném množství. Nutná je také častá výměna podestýlky, aby se králík nenakazil znovu.

U dospělých zvířat se doporučuje pravidelný rozbor trusu každého půl roku.

Pokud na králíkovi pozorujeme příznaky kokcidiózy, ihned navštívíme veterináře.

Trus na vyšetření

Králičí bobky sbíráme nejlépe průběžně v období 3 až 5 dnů. Vajíčka kokcidií (oocysty) totiž nemusí být v každé várce. Uchováváme je v chladu, nejlépe v lednici.

Prevence kokcidiózy

Proti kokcidióze neexistuje žádné očkování. Pomoci může podávání přípravku do pitné vody, který má okyselující funkci a brání přemnožení kokcidií. Přesto je nutný pravidelný rozbor trusu. Nikdy králíky nekrmíme výkrmovými granulemi s kokcidiostatiky! Těmi se krmí králíci ve velkochovech, a aby fungovaly, nesmí být krmeni ničím jiným. Pokud jimi krmíme, kokcidie si a tyto látky zvyknou a stanou se rezistentními. Pak už žádná léčba zabírat nebude.

 

Další články z rubriky


Štítky: , , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.