V chovech slepic bývá kanibalismus a vzájemné oštipování velmi závažným problémem. Následkem jsou stresovaná zvířata s vypelichanými místy na těle nebo poraněními, což je zapotřebí urgentně řešit, ale ještě lepší je problému předcházet. Oštipování peří a kanibalismus spolu úzce souvisí a příčiny bývají stejné. Kanibalismus mnohdy začíná oštipováním peří, někdy ale přichází přímo a v akutní formě, kdy jeden jedinec požírá druhého. Častěji tímto problémem trpí plemena slepic lehká, o něco méně středně těžká a těžká.

Náhodný kanibalismus při poranění

Někdy v chovu vznikne kanibalismus náhodně, například následkem poranění některého zvířete a krvácení nebo při vyhřeznutí kloaky a vejcovodu. Jakmile drůbež ochutná krev, začne být rozrušená, klove se a nahání, požírá nejprve postiženou oběť a poté se jedinci začnou klovat navzájem. Nezakročí-li chovatel včas, mohou vzniknout velké ztráty.

Příčiny oštipování a kanibalismu

Oštipování peří a kanibalismus vznikají z mnoha příčin. Těmi mohou být příliš vysoká koncentrace jedinců na malé ploše, vyšší nebo nižší teplota, vlhko, sucho, nevhodné osvětlení, nedostatek pohybu, nevhodné či jednostranné krmení, špatná technika krmení, nedostatek vitaminů a minerálů, žízeň, hlad, parazité, dědičná dispozice, či nemoc. Je toho mnoho a dá se stručně říct, že jakmile slepice nejsou spokojené, zdravé nebo nejsou ve vhodných podmínkách, může tento problém vzniknout. Je to signál, že v chovu není něco v pořádku.

Jak vyzrát na nudu u slepic

Častou příčinou bývá nuda, je potřeba slepice nějak zaměstnat. Jistě vezmou zavděk velkým travnatým výběhem, kde si budou zobat a uspokojí svůj vrozený klovací pud. Na malém dvorku můžeme slepicím podávat nenastrouhané krmivo, například kedlubny a řepu, trávu jim dát do drátěného koše, dopřát jim starou omítku a písek. Zapomenut nesmíme ani na nadrcené kosti a zbytky masa.

Jak oštipování a kanibalismus řešit

Hlavní je zastavit tento problém včas nebo mu ještě lépe předejít správnými podmínkami chovu. Zpravidla s ozobáváním začne v chovu jedna slepice, ke které se brzy přidají další. Pokud si toho všimneme včas, většinou postačí danou slepici vyřadit a zamyslet se nad příčinou. Kdyby šlo o vzácného jedince, můžeme jej na čas oddělit a poté vrátit do hejna a bedlivě pozorovat, zda chování přetrvává. K dostání jsou i různé přípravky a pomůcky k řešení těchto potíží.

Pomůcky proti klování

Kauterizace zobáků znamená jejich zkrácení tak, aby slepice mohly přijímat potravu, ale zároveň nemohly klovat. Sprej proti kanibalismu slepicím smrdí, proto pokud je jím postříkáme, nebudou se navzájem oklovávat. Brýle proti kanibalismu se nasadí na zobák a upevní přes nozdry, jejich smysl spočívá v tom, že zabrání slepici vidět druhou slepici, kterou by mohla klovat.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.