Jak pojmenujeme naši andulku neboli papouška vlnkovaného, je čistě na nás. Pokud ale chceme, aby se naučila jméno vyslovovat a také se jí lépe pamatovalo, mělo by být zvučné, ne moc dlouhé, maximálně dvoj- nebo trojslabičné. Některým andulkám se lépe pamatuje, když obsahuje zdrobňovací příponu, například místo Pepa jí říkat Pepíček.

Jsou nějaká pravidla?

Jména pro papoušky se nedrží žádných oficiálních pravidel, ať už jsme si andulku koupili od chovatele nebo ji máme ze zverimexu. I když už jméno má, pokud jde ještě o mládě, které si na něj nezvyklo, můžeme ho změnit. Pokud už andulka u předchozího majitele jméno měla a slyší na něj, není dobré ho měnit. Také se může stát, že papouška pojmenujeme, ale po čase mu začneme říkat jinak. Není to neobvyklé ani u dalších druhů zvířat. Možná zjistíme, že se nám špatně vyslovuje, k andulce se nehodí, nebo nás zkrátka napadne lepší.

Tradiční jména

K nejobvyklejším a tradičním jménům pro andulky u nás patří Pepíček, Kubíček nebo Ferda. Andulku s tímto jménem znal snad každý z nás. Pokud se nám líbí, proč ne. Někteří lidé mají za svůj život andulek postupně několik a všechny se jmenují stejně. Není to nic proti ničemu.

Lidská jména

Lidská zdrobnělá jména jsou nejpopulárnější. Andulku tak můžeme pojmenovat třeba Filípek, Anča, Pája, Honzík, Kája, Jaruška, Julča, Vendulka, Bertík, Lojzík nebo Rozárka. A když jde o andulku, proč ji nepojmenovat Andulka?

Jména podle vzhledu a vlastností

Vysloužit si jméno může andulka podle svého vzhledu, jako třeba Modrásek, Eskymo, Snížek nebo Drobek. Určující mohou být povahové vlastnosti, pak nás napadne například jméno Brepta, Rarášek, Lenoch, Šmudla nebo Lumpík.

Cizojazyčná jména

Anglická nebo obecně cizojazyčná jména, ať už lidská nebo označující některé věci, jsou poslední dobou hodně populární. Andulka by se mohla jmenovat Mandy, Honey, Jenny, Angel, Juicy, Charlie, Angie, Sunny, Barney, Bob, Kevin nebo třeba Frodo.

Další možná pojmenování

Pojmenování podle různých předmětů, rostlin a dalších věcí může být vtipné a originální, jako příklad můžeme uvést jména Lupínek, Papája nebo Pírko.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.