K nejčastěji chovaným druhům ježkův zajetí patří ježek bělobřichý. Původní domovinou tohoto drobného druhu je Afrika, proto potřebuje vhodně zařízené terárium, aby dobře prospíval. Chov není příliš náročný, cena za tyto ježky je ale poněkud vyšší.

Jak ježek bělobřichý vypadá

Tento malý druh ježka váží v dospělosti 300 až 700 gramů, délka těla je maximálně 25 cm. Pohlavní dimorfismus příliš výrazný není, samice bývají těžší a větší. Tělo ježka bělobřichého má lehce oválný tvar a hřbet má pokrytý tvrdými pichlavými bodlinami. Na rozdíl od našich ježků je mnohem více barevně variabilní. Vyskytují se jedinci bílí, černí, krémoví i s různými skvrnami. V zajetí se dožívají až 6 let a počítejte s jejich noční aktivitou. Snadno se ochočí, má mírnou povahu a není divu, že je stále oblíbenějším domácím mazlíčkem.

Co je potřeba pro chov

K chovu ježka bělobřichého se hodí velká klec nebo plastový či skleněný box. Plocha pro jedno zvíře by měla být alespoň 1 m2. Jako podestýlku zvolíme pelety, hrubý písek nebo suchá zemina s příměsí rašeliny. Na zemi by měly být i kořeny a kůra. Hobliny nejsou vhodné, mohou způsobovat záněty očí. Ježek potřebuje mít úkryt, do kterého se pohodlně vejde, misku na krmivo a závěsné pítko. Měli bychom mu zajistit dostatek pohybu, ocení pravidelný volný pohyb po místnosti. Nutno zdůraznit, že ježci se nesmí koupat, je to pro ně značně stresující záležitost

Potrava ježka

Hlavní součástí potravy ježka bělobřichého je směs semen s živočišnou složkou, cvrčky a moučnými červy. V sezoně můžeme podat příležitostně odchycený hmyz nebo plže. Jednou za čas nepohrdnou syrovým pomletým masem, vařeným vejcem nebo myším holátkem, jako pochoutku můžeme podat ovoce nebo zeleninu. Ježci v zajetí ale mívají sklony k obezitě, takže bychom to s množstvím potravy neměli přehánět a přizpůsobit ji pohybové aktivitě zvířete. Podávat nesmíme čokoládu, citrusy, ořechy, rozinky, česnek, cibuli, hroznové víno, koření, mléčné výrobky. Jakékoliv sladkosti, slaná či kořeněná jídla jsou nevhodná. I mnohdy doporučované kočičí konzervy je lepší vynechat. Pokud ježek přibírá, ovoce podáme opravdu velmi zřídka a jako živočišnou složku zvolíme jen hmyz. Sehnat se dnes už dají granule pro ježky.

Rozmnožování ježků bělobřichých

Dospělá zvířata si na sebe zvykají jen obtížně, ježci jsou samotáři, proto je třeba zamýšlený chovný pár vytvořit nejlépe již od mláďat. Před porodem je nutno samce a samici oddělit a dát k dispozici dostatek materiálu na hnízdění. Březost trvá 35 dní a rodí se 2 až 10 mláďat, která jsou slepá a s bílými bodlinami schovanými pod kůží. Ty se objevují následující den. Oči otevírají za dva až tři týdny. Mláďata jsou kojena 5 až 6 týdnů, ale od prvního dne, kdy otevřou oči, jsou schopna přijímat i pevnou potravu. Ježci pohlavně dospívají ve 2 měsících věku.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.