Pokud vás láká včelaření, měli byste jako první vyhledat nějakého ochotného včelaře v okolí a nechat si do začátku poradit a pomoct. První kroky je rozhodně potřeba dělat pod dohledem, nechat si doporučit pomůcky, postupy a vyslechnout tipy zkušených. Možností, jak udělat chyby, je totiž mnoho. Určitě také studujte včelařskou literaturu. Musíte se zaregistrovat v Českém svazu včelařů a obdržíte svazový časopis se spoustou aktuálních informací. Teorie ale nestačí, až praxe je důležitá.

Ochranné pomůcky

Riziko bodnutí včelou je během včelaření vysoké, neměli byste být tedy alergičtí. Samozřejmě se doporučuje používat moderní ochranné pomůcky, které riziko eliminují. Patří k nim oděv bílé barvy (protože žádný predátor nemá bílou barvu) a kukla, včelařské rukavice nemusí být nezbytné, nemáme pak cit v rukou a můžeme nějakou tu včelu rozmáčknout, což ostatní popudí k útku. Určitě není od věci mít po ruce antihistaminikum potlačující alergickou reakci.

Kam úl umístit

Volba stanoviště by měla být číslo jedna a okolo úlu by mělo být dostatek místa pro manipulaci, pozor si dejte i na vzdálenost od domu a přístupovou cestu, samozřejmostí je souhlas majitele pozemku a bezpečnost lidí v okolí úlu. Roli ve volbě stanoviště hraje úhrn srážek, zastínění (hlavně v odpoledních hodinách b měl být stín stromů), dostupnost vody, skladba rostlin v okolí, rušivé vlivy, vítr, Včely se musí orientovat na správnou světovou stranu, nejlepší je jihovýchod.

Jaký úl vybrat

Co se týká úlu, existuje mnoho typů a systémů, každému vyhovuje něco jiného a každý včelař vám doporučí něco trochu odlišného. Klasické jsou v ČR rámkové míry 39 x 24, k moderním typům patří nízkonástavkové systémy. Doporučuje se sáhnout po nových a moderně koncipovaných úlech. Pro začátečníka je ideální nástavkový úl přístupný shora. K základním a nezbytným pomůckám patří dýmák a rozpěrák. Časem přibydou pomůcky k vytáčení medu. Zajímat se můžete i o případné dotace na chov včel.

Začínáme

Pro převoz včelstva je potřeba povolení od KVS. Nejlevnější je pořízení nových nástavkových úlů a oddělků. Včelstvo se pak postupně rozšíří, a to nákupem nových matek a smetením dělnic do nových úlů. Nejlepší je pořízení včel na jaře, protože se v úlu bude pořád něco dít a nebudeme muset čekat. Pro začátek musíme počítat i s neúspěchy, nemůžeme čekat, že hned získáme spoustu medu a všechno půjde jako na drátkách. Chybami se ale poučíme a vyplatí se vytrvat.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,
  1. sesy says:

    Pěkný článek 🙂 Děkuji Vám za něj 🙂

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.