Králíci jsou v zásadě zvířata čistotná. V přírodě si část nory určí jako „toaletu“, kde chodí vykonávat svou potřebu. I proto se většina králíků dokáže naučit používat králičí záchod, jen je jim v tom potřeba správně pomoci.

Jaký záchod pro králíka

Koupit se dá speciální králičí záchod určený k umístění do rohu klece či králíkárny, se speciálními úchyty a v pěkných barvách. Rohové umístění zabírá nejméně místa. Využít lze i nějakou misku, tu ale králík může převrhnout. Důležité je, aby byla z materiálu, který se snadno čistí a desinfikuje.

Podestýlka do záchůdku

Jakmile králičí toaletu do klece dáme, vysteleme ji vrstvou podestýlky, speciálně určenou právě pro tento účel. Na trhu jich je několik druhů. Možná budete muset vyzkoušet několik typů podestýlky, než najdete tu ideální, která se vašemu králíčkovi bude „líbit“. Mnoho chovatelů si například chválí dřevěné peletky či savou podestýlku z buničiny. Podestýlka vsákne vlhkost a zabrání zápachu. Důležité je dát tuto podestýlku pouze do toalety a zezačátku ji neměnit moc často. Po dobu učení můžete do zbytku klece dát jen starý koberec nebo deku, aby si králíček nemyslel, že záchůdek má vlastně všude.

Do kterého rohu?

Králíček si sám vybere, který roh klece mu jako záchůdek nejvíce vyhovuje. Zpravidla to bývá jiný roh, než který jsme mu původně vybrali. To samozřejmě nevadí, jednoduše záchůdek přemístíme.

Proces učení na králičí záchod

Zezačátku bude samozřejmě králíček vykonávat potřebu nejen do záchůdku, ale i jinam. Zpravidla se naučí rychleji tam čůrat, než dělat bobky. Ty mu totiž nevadí tolik, jako vlhká místa po kleci. Dobré je trpělivě všechny bobečky, které se octnou mimo, odklízet do záchůdku. Nezapomínejte, králík není pes a proces učení musíte provádět s citem a jemně. Tresty nebo zvyšování hlasu jsou zbytečné, králík je nepochopí a učení to neurychlí. Určitě ale pomůže králíka chválit, jakmile jej „přistihnete“, že potřebu vykonává v záchůdku, můžete jej i odměnit pamlskem.

Tipy pro učení

Pokud to jde, umístěte záchůdek v těsné blízkosti jesliček se senem. Když bude králík jíst, zároveň vykoná i svou potřebu. Nová potrava totiž posunuje tu starou, což je typické pro trávicí systém těchto zvířat. Buďte trpěliví, někteří králici se „na záchod“ naučí za několik dní, jiným to trvá i několik týdnů. Pozor, v době králičí „puberty“ se může stát, že králíček dočasně začne „bobkovat“ a čůrat jinam, většinou se to ale po určité době zase ustálí.

Jen jeden záchůdek?

Jakmile králík pobíhá mimo klec, měl by mít v bytě určeno místo, kam si dojde „na záchod“. Může to být další záchůdek, druhou variantou je dopřát mu neomezený přístup do klece, aby si mohl kdykoliv „odskočit“.

Další články z rubriky


Štítky: ,
  1. Eliška says:

    Ahoj, mému ušákovi jsem včera koupila záchod. Naučil se na něj hned, ale jak jsem ho den poté umyla, protože ten pach byl hrozný a dala do toho opět hobliny, tak tam přestal chodit a čůrá a bobkuje kde se mu zachce.

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.