Andulka je malý papoušek, který se poměrně snadno ochočí. S jejím chytáním pak nebývá problém. Zezačátku před ochočením zde pro vás máme pár tipů, jak andulku nejlépe chytit.

Možnosti, jak chytit andulku

  • Do klece nejprve andulce dáme vodu a lákavou potravu, většinou se do ní sama vrátí.
  • Papouška můžeme zkusit nalákat na něco chutného, třeba senegalské proso. Umístíme jej do klece nebo držíme v ruce. Vezměte si klásek do ruky, počkejte, až pták na ruce přistane nebo na ni přeleze, a opatrně jej přemístěte do klece.
  • Pokud všechny možnosti selžou, je zde méně šetrná metoda. Na andulku opatrně hodíme utěrku nebo lehký ručník, a v něm ji přemístíme tam, kam potřebujeme.

Ochočujeme andulku

Andulku ochočujeme až poté, co se v novém domově dostatečně zaklimatizuje. Nejlépe to jde o samotě, bez přítomnosti jiných ptáků.

  • Nejprve se snažíme získat si důvěru, trávíme čas u klece, na andulku mluvíme a krmíme ji z ruky.
  • Poté pomalu otevíráme dvířka klece a andulku zvykáme na naši ruku. Na pomoc si opět vezmeme nějakou dobrotu, andulku hladíme a posupně docílíme toho, aby přestoupila na naši ruku.
  • Postupem času andulce můžeme začít dávat prst ke dvířkům klece a čekáme až na něj andulka sama přestoupí. Jakmile andulce podebíráme nožičky, můžeme říkat povel, na který ji naučíme, například „na prst“.
  • První volný prolet může být kritickým okamžikem ochočování. Může se stát, že andulka v pořádku přiletí na vaše rameno či ruku, případně na klec a jednoduše ji pak zavřete dovnitř. Jestliže se tak snadno nedaří, dejte andulce čas. Důležitá je trpělivost a klid. Nekřičte, nedělejte prudké pohyby a podobně. Ptáčka byste jen vyplašili a vystresovali. Nechte jednoduše otevřenou klec a dovnitř umístěte dobroty.
  • Pokud se vám andulka v prvních dnech proletu vyhýbá, buďte trpěliví. Postupem času ji začnete zajímat, přistane vám na hlavě, rameni nebo ruce a začne vás prozkoumávat.

Pamatujte, každá andulka je jedinečná osobnost. Některá se ochočí snadněji, jiná pomaleji. Dejte jí čas a dostatečně se jí věnujte, výsledky se určitě dostaví.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.