Hnízdní období začíná přibližně od března. Samice a samec si musí nejprve padnout do oka, což není úplnou samozřejmostí. Pokud máte jen jednoho samce a jednu samici, může se tedy stát, že nezahnízdí. Důležité jsou ale také podmínky a velikost jejich ubikace.

Hnízdní budka a její parametry

Andulky potřebují k hnízdění hnízdní budku, bez ní se zřídkakdy rozmnoží. Ve volné přírodě hnízdí andulky v dutinách stromů nebo ve skalních a zemních dírách. Budka může být pečlivě vyrobená nebo přírodní, třeba v podobě kmene stromu s vyhloubeným otvorem. Rozměry budky by měly být 15 x 15 x 25 cm s vletovým otvorem o průměru 5 cm. Budka by měla mít odklápěcí stříšku pro kontrolu toho, co se v ní děje, i když samozřejmě hnízdící ptáky nerušíme, není-li to nezbytně nutné.  Uvnitř budky umístíme piliny nebo hobliny a vyhloubíme malý důlek. Některé samice podestýlku vyhazuj ven, a těm ji dáme až při vylíhnutí.

Strava během hnízdění

V době hnízdění upravíme stravu andulek tak, aby byla co nejvýživnější, bohatá na proteiny a vitamíny, vhodná je vaječná míchanice a naklíčené zrniny, andulky mají rády v tomto období senegalské proso v klasech. Naopak při snášce vajec je potřeba strava spíše chudá, vhodná se suchá zrninová směs. To se opět změní po vylíhnutí mláďat, kdy krmivo obohatíme a podáváme míchanici. V období hnízdění se zpravidla samec o samici stará a krmí ji, někdy dokonce pomáhá s péčí o mláďata.

Snášení vajec

Samice snáší v budce vajíčka obden, 7 dní po spáření, celkem snese 3 až 6 vajec. Často zasedne již po prvním nebo druhém sneseném vajíčku. Oplozená vejce bývají našedlá, neoplozená bílá s nažloutlým nebo narůžovělým nádechem.

Líhnutí mláďat a jejich vývoj

Mláďata se líhnou po 18 dnech od snesení vejce, holá a slepá, a z hnízda vylétají po 30 až 35 dnech. Po 10 dnech od vylétnutí už nejsou na rodičích závislá. Čerstvě vylétlé andulky ještě nejsou zcela vybarveny a mají nevýrazné ozobí. Přepeřená jsou zcela v 9 měsících, pohlavně dospívají ve 4 až 5 měsících a první hnízdění je vhodné asi v 10 měsících.

Přikrmování

Ihned po vylíhnutí prvního ptáčete je nutno začít rodičům podávat vaječnou směs, kterou budou mláďata krmit. Tato směs se skládá z nastrouhaného natvrdo uvařeného bílku, mrkve a strouhanky, neměla by lepit, ale být spíše sypká. Vaječná směs se dá koupit i hotová, v suchém stavu.

Na co si dát pozor

Nenechávejte andulky zahnízdit častěji než dvakrát do roka, vyčerpává je to. Hnízdění je vhodné ve voliéře, aby vylíhnutá mláďata měla dostatek prostoru pro to se naučit létat. Péči o mláďata zvládne i andulka, které nepomáhá samec, pokud například uhynul, i když jí to hodně vyčerpá.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.