Slepičí kurník je potřeba udržovat v adekvátní čistotě. Pomáhá to bránit šíření nemocí a udržuje slepice v lepší kondici. Především úspěšněji bojujeme proti čmelíkům.

Jak čmelíci slepicím znepříjemňují život

Čmelík kuří patří mezi roztoče, délka těla dospělce dosahuje asi 0,7 mm. Živí se krví ptáků. Napadení jedinci jsou oslabení, náchylnější k dalším nemocem, neklidní a ozobávají si peří. Na drůbeži se čmelík zdržuje především v noci, přes den se schovává ve spárách kurníku. Vajíčka klade do ptačích hnízd nebo do konstrukcí v blízkosti hřadujících ptáků.

Týdně a ročně

Minimálně jednou týdně kurník vyčistíme od kuřinců, očistíme bidla a vyměníme podestýlku – většinou se jedná o slámu. Z tohoto důvodu při stavbě kurníku myslíme na to, abychom měli snadný přístup dovnitř a čištění se nám nekomplikovalo. I sběr vajíček by měl být jednoduchý. Nízký strop a malá dvířka nám celý proces znesnadní. Nápomocné budou speciální nástroje, nejlépe škrabky na seškrabávání trusu. Jednou ročně se doporučuje kurník vybílit vápnem jako účinnou desinfekcí.

Přípravky pro desinfekci kurníku

Pro desinfekci obydlí drůbeže existují speciální přípravky bojující s parazity. Pozor, nestříkáme je na zvířata, pouze na předměty. Při silném zamoření se doporučuje interval použití zkrátit, vždy se ale řídíme návodem. Pro desinfekci ploch se dají využít účinné desinfekce jako Chloramin T, který hubí viry, bakterie i plísně.

Kdy je nezbytné desinfikovat

Pozor, jakmile přebíráme kurník „po někom“ nebo začínáme chovat znovu ve starém kurníku, vydesinfikujeme jej důkladně „od podlahy“. Některé mikroorganismy mají schopnost přežívat v prostředí velmi dlouho dobu.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.