V domácnostech se stále více zabydluje jako mazlíček roztomilý ježek bělobřichý. Co on, i jeho tuzemský „kolega“, ježek zahradní, žerou? Nejsou to hrušky a jablka, jak se děti od mala učí z obrázků v knížkách. Ježek je hmyzožravec, a podle toho by měl vypadat i jeho jídelníček u chovatele doma. Potravu vyžaduje převážně živočišnou.

U ježků většinou platí, že na jakou potravu si zvyknou od mala, tu preferují i v dospělosti.

Hmyz

Hlavní součástí ježčí stravy jsou mouční červi, zvyknout si mohou i na občasný příjem cvrčků, švábů a sarančat. Hmyz podáváme minimálně 3x týdně. Jednou za čas zvládne ježek spořádat i myší holátko.

Pozor! Nedávejte svým ježkům hmyz ani žížaly z volné přírody, mohou být příčinou zdravotních potíží.

Granule pro koťata

Tato zvířátka ráda přijímají granule pro koťata, pochoutkou pro ně jsou kočičí kapsičky nebo paštiky. Vyplatí se kupovat ty nejkvalitnější, i když jsou dražší. Vyhněte se výrobkům s obsahem ryb, jelikož ježci špatně tráví rybí bílkoviny. Vybírejte granule s hodnotným zdrojem bílkovin (maso či masová moučka). Před podáním je granule lepší navlhčit, zuby ježků jsou velmi drobné.

Ježčí granule

Existují už i granule určené přímo pro ježky. U nich najdeme i optimální dávkování, nicméně vždy se řídíme tím, jak konkrétní jedinec po granulích prospívá a dávku případně upravíme.

Vařená strava

Podat jim můžete i vařenou stravu, například vejce, nesolené a nekořeněné maso (samotné nebo s rýží, těstovinami…). Každý ježek bude preferovat trochu něco jiného, chce to vyzkoušet.

Ovoce a zelenina

Ovocem a zeleninou můžeme ježkovi občas přilepšit, a to i ve vařeném stavu. Ovoce obsahuje poměrně mnoho cukrů, vhodné je jen jako pamlsek a řásně omyté. Vyzkoušet můžete třeba jablka, banány, jahody či meruňky. Zcela nevhodné jsou citrusy, avokádo a sušené ovoce. Zeleninu můžete zkrmovat častěji, nejraději mají ježci okurky nebo cukety, nevhodný je česnek, cibule, zelí, syrová mrkev nebo celer.

Důležitost vápníku

Přibližně jednou za měsíc bychom ježkům měli do stravy přidat vápník, dá se sehnat v sypké formě v chovatelských potřebách. Stačí jim poprášit potravu.

Voda nonstop k dispozici

Samozřejmostí je pitná voda neustále k dispozici, tu ježkovi podáváme nikoliv v automatické napáječce, ale v misce.

Jídlo pro ježky by nemělo být ve velkých kusech a studené z lednice. Sušené krmivo zase může zacpat střeva. Samozřejmě nepodáváme stravu plesnivou, zkaženou a shnilou.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.