Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je roztoč napadající drůbež a ptáky obecně. Je viditelný pouhým okem, měří 0,6 mm a má šedou až červenou barvu. Před nasátím krví je zploštělý, po nasátí se značně zvětší do kulata a zrudne prosvítající krví. Nejlépe jsou viditelní na bílých slepicích. Samci a mladí jedinci jsou světlí.

Jak čmelíci drůbeži škodí

Přes den bývají schovaní v různých škvírách a v noci na spící drůbeži sají krev, především na končetinách a břiše. Aktivní bývají čmelíci především v letních měsících. Značně ptákům znepříjemňují život a oslabují je. Při silném přemnožení způsobuje čmelík stres, omezuje snášku vajec a drůbež může hynout. Výjimečně napadá i člověka a může způsobit kožní alergické reakce.

Snadné přemnožení

Velmi rychle může dojít k přemnožení těchto parazitů, proto je potřeba provést ihned po jejich zjištění desinsekci. Čmelíci se na slepici krmí 1 až 2 hodiny. Poté se samice odebere do úkrytu, kde snáší vajíčka, larvy se líhnou za příznivého počasí už za tři dny. Celý proces se neustále opakuje, navíc mohou čmelíci přežívat velmi dlouho i v neobydlených kurnících, jejich přemnožení je proto otázkou chvíle.

Příznaky napadení drůbeže čmelíky

  • Neklid
  • Nízká snůška
  • Bledé hřebínky
  • Krvavé skvrny na vejcích
  • Úhyn mladých kuřat

Likvidace čmelíků

Při výskytu čmelíků je nezbytné aplikovat vhodné přípravky na slepice (hlavně pod křídla a na břicho) a zároveň provést desinfekci kurníku. Jde o úporné parazity, kteří dokáží dlouho vydržet bez potravy. Léčbu někdy bývá potřeba několikrát opakovat. Likvidaci je vhodné zahájit z vnější strany kurníku a postupovat dovnitř, aby se roztoči nerozutekli pryč.

Prevence napadení čmelíky

Preventivním opatřením jsou hladké stěny a podlaha kurníku bez spár, ve kterých by se roztoči mohli ukrývat. Doporučuje se navíc bílit pravidelně kurník vápnem a před osazením drůbeží nátěr dřeva kreosotem, který čmelíky zabíjí, do kurníku se pak drůbež pouští nejdříve za 14 dní po nátěru. Nejčastěji se čmelíci ukrývají na spodní straně hřadů, ty by tedy měly být vyjímatelné a snadno se čistit. Jako repelent odpuzující hmyz můžeme použít aromatické byliny jako šalvěj, levanduli, tymián, oregano nebo rozmarýn. Slepice by měly mít k dispozici popeliště.

Jak se roztoči do kurníku dostanou

Čmelíky může ke slepicím zanést divoké ptactvo, přenáší se rovněž prachem, od sousedů chovatelů, na oblečení z výstavy, v krmivu, na novém zvířeti nebo použitým chovatelským zařízením. Čmelíci jsou celosvětovým problémem a při silném zamoření připadá na jednu slepici až půl milionu jedinců!

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.