Ovce jsou poměrně nenáročná zvířata, a pokud máme dostatečně velký travnatý pozemek nebo pastvinu a v zimě jim zajistíme seno, máme dobrý základ pro to, aby ovce byly spokojené a dobře prospívaly. Při nedostatku pastvy bychom si ovce raději vůbec pořizovat neměli, protože pak je jejich chov dost neekonomický a mít je celoročně na senu není vhodné. Ovce můžeme umístit na pastvinu i s dalšími hospodářskými zvířaty, třeba koňmi nebo kozami.

Co patří mezi krmivo vhodné pro ovce? Pastva nebo zelená píce a seno jsou základ. Dále ovce mohou přijímat v omezeném množství a za určitých podmínek krmnou slámu, jádro, okopaniny, jablka, silážovaná krmiva nebo tvrdé pečivo.

Pastva

Základním krmivem pro ovce je pastva nebo zelená píce. Ovce si většina lidí pořizuje na spásání trávy, častým modelem je pořízení jehňat na jaře a jejich zabití na maso na podzim, mezitím ovce spásají zahradu. Vhodné je i spásání chráněných území nebo hůře přístupného terénu. Ovce dokážou zužitkovat i málo hodnotná rostlinná krmiva.

Jak velkou pastvinu?

Denně by ovce měly přijmout 6 až 10 kg pastvy. Trávu je možno nasekat na jiném pozemku a ovcím předkládat, pokud už jí na pastvině není mnoho. Rozloha pastviny záleží na kvalitě porostu a počtu ovcí, platí, že pastvina, která uživí jedno velké pasoucí se zvíře, krávu nebo koně, uživí asi 6 ovcí, a velikost by měla být přibližně okolo jednoho hektaru nebo více.

Seno

Pokud není dostatek trávy, měly by mít ovce k dispozici seno. To ostatně mohou přijímat celoročně, je dobré pro zažívání. V zimě je seno naprostou nutností. Ovce jej přijmou přibližně 0,5 kg na 45 kg váhy denně, ale nejlepší je překládat seno ad libitum, tedy neomezeně.

Jadrné krmivo

Jádro se podává většinou jen ovcím po porodu na podporu laktace a v době kojení, především ve formě šrotu nebo vloček pro lepší využití živin, hlavně pšenice, oves a ječmen. Platí, že méně je více, příliš jádra může nadělat škodu. Po většinu roku není potřeba jádrem přilepšovat a zdravé ovce na pastvě většinou jádro nepotřebují.

Krmné směsi

Speciální krmné směsi pro ovce obsahují vše potřebné, a pokud nemáme příliš zkušeností, jsou vhodnější namísto jádra, se kterým to můžeme přehnat. Navíc doplní minerály a vitamíny.

Pamlsky a krmné doplňky

Ovce nepohrdnou pamlsky, jako je tvrdý chleba (neplesnivý!), mrkev nebo jablka, ovšem s nimi taky opatrně. Samozřejmostí je pak neustálý přístup k pitné vodě a minerálnímu lizu určenému speciálně pro ovce. Ovce jsou citlivé na množství mědi. Proto jim kupujeme speciální liz a krmné směsi, kde je mědi málo.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.