Chov včelích matek má velký význam, zejména v poslední době. Moderní včelařství se bez tohoto záměrného chovu s cílenou plemenářskou činností neobejde. Základem úspěchu je totiž plemenný materiál a pro včelaře není hezčí pocit, než mít vlastními silami odchované matky. Pro tyto účely se nabízí i řada speciálních včelařských potřeb.

Jak rozšířit chov včel a rozmnožit jej?

Rozmnožování oddělky je jednou z metod rozmnožení chovu včel, spočívá v tom, že v červnu nebo červenci odebereme ze silného včelstva plásty se zásobami a zavíčkovaným plodem a vložíme je do prázdného úlu. Přidáme k nim matečník z chovného včelstva nebo oplozenou matku ve vyjídací klícce. Rojivé včelaření by mělo dnes již patřit spíše minulosti. Jednalo se o udržování počtu včelstev na jednotlivých stanovištích usazováním rojů. Rojivé včelstvo ale zůstane rojivým a navíc nevykazuje ani tak dobrý hospodářský výsledek. Navíc roj neznámého původu musí být ze zákona vždy utracen kvůli riziku přenosu nemocí.

Pravidelná výměna matky

Pokud chceme mít včelstvo silné a zdravé, je potřeba každé dva roky vyměnit matku, jelikož starší matka není tak výkonná v kladení vajíček a včelstvo se pomaleji rozvíjí. U staré matky se taky stane, že s částí včelstva a zásob úlu odletí, a tím včelstvo ochudí o létavky a zásoby. S mladou matkou je lepší i zdravotní stav včelstva. Matku můžeme koupit ve včelařské prodejně nebo od chovatele, další o něco složitější možností je vlastní odchov.

Chov matek není jednoduchý

Chov matek se doporučuje jen zkušeným včelařům a dá se provádět různými způsoby, hobby včelaři a ti začínající by měli zvolit metodu co nejjednodušší. S chovem matek se začíná koncem května. Nejprve si připravíme chovné včelstvo, ve kterém vyhledáme matku a odstraníme ji. Po devíti dnech zničíme naražené matečníky. Z kvalitního včelstva vybereme jednodenní či dvoudenní larvičky, ty přemístíme do umělých matečníků na mateří kašičku. Matečníky následně vložíme do chovného včelstva. Je potřeba matečníky po deseti dnech s opatrností zaklíckovat. Tento krok je nezbytný pro to, aby matka vylíhnutá jako první nezabila své sestry.

Líhnutí matek

Chceme-li zužitkovat jen jeden matečník, ostatní zrušíme a ponecháme ten s nejvýraznějším žebrováním, o ten se pravděpodobně včely dobře staraly a dá se předpokládat, že matka bude mít dobré vlastnosti. Matky se líhnou většinou po 12 dnech od přelarvení. Přemístíme je do malých úlků, kterým se říká „oplodňáčky“. Z nich vylétají a páří se s trubci. Jakmile se v oplodňáčku rozkladou, můžeme je přidat do včelstva.

Odstranění staré matky

Jak odstranit starou matku? Nejvhodnější je přemístit ji i se dvěma zásobními a plodovými plásty do jiného úlu nebo do plemenáče. Zůstane totiž jako případná jako rezerva při nezdaru našeho zásahu a budeme ji moct vrátit zpět do včelstva. Nezdar by mohl nastat, například pokud se mladá matka nevrátí ze snubního nebo orientačního proletu. Jiná nebezpečí matečníku a mladé matce většinou nehrozí.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.