Při výběru plemene bychom se měli zamyslet, jaké máme k chovu podmínky. Chceme mít chov spíše jako zálibu, nebo mít z chovaných jedinců co největší užitek?

Podmínky chovu

Pro chov potřebujeme samozřejmě kurník. Dispozice a velikost se liší, každý má nějakou vlastní představu, a vše záleží i na počtu chovaných kusů. Měl by být větraný a přitom bez průvanu, zateplený, s oknem na jih nebo JV. Hřady musí být pohodlné, 1 m na max 6 slepic, pro těžší plemeno se žebříčkem. Pod hřady umístíme trusník (deska pro zachycování trusu). Snášková hnízda s podestýlkou by měla mít rozměr cca 30 x 30 cm a výšku 35 cm. V přední straně je nízká zábrana proti vypadnutí vajec a podestýlky, zbylé strany jsou kryté. Dále umístíme do kurníku krmítka a plechové napáječky. Ty by měly být v nějaké formě ostatně i ve výběhu.

Výběh je velice důležitý, slepice si zde krátí čas a napasou se, pokud je travnatý. Proti dravcům umístíme dovnitř přístřešek, nebo postačí i skupinka stromů nebo křoví. Důležité je popeliště chráněné před deštěm (prevence proti vnějším parazitům). Pokud máme k dispozici větší zatravněný prostor, kde se mohou slepice pást, je vhodné zvolit třeba plemeno moravia nebo leghornky, které mají vysokou užitkovost při nižší spotřebě krmiva, rády se pasou a nemají rády malý prostor. Pokud nemáme velký výběh, pouze omezený nezatravněný prostor, hodí se zde například hisex hnědý. Nepotřebuje velký prostor, a má vysokou užitkovost při nízké spotřebě krmiva. Velice brzo začíná snášet (už v 16-18. týdnu života). Možných plemen je ale daleko více pro oba způsoby chovu.

Slepice se doporučuje chovat 2-3 roky, dokud je uspokojivá snáška. Pak hrozí různé nemoci a problémy se snáškou, a chov není rentabilní.

Nově příchozím jedincům zastřihneme letky a aklimatizujeme je asi týden, zvykáme na ostatní přes pletivo.

Krmná dávka

Pro krmení slepic se používají speciální krmné směsi, nebo si je můžeme namíchat sami. Do 6 týdnů stáří krmíme směs K1, do 10 týdnů K2. Pro slepičky před snáškou se používá krmná směs kzk (krmná směs pro odchov kuřic), pro slepice ve snášce se hodí směsi N, N1 (začátek snášky, do 45. týdne věku) a N2 (dospělé slepice).

Pokud si krmivo chceme míchat sami, je potřeba si o tom něco více zjistit z odborné literatury nebo od zkušených chovatelů. Do směsi patří obilí (hlavně pšenice, kukuřice, ječmen max 1/5 dávky), sójový extrahovaný šrot (možno nahradit sójovou moukou) a krmné kvasnice. Dále přidáváme olej (například sójový, řepkový) a přídavek vitamínů a minerálů (roboran, ibevit…). Pro slepice ve snášce nesmí chybět vápenec (krmný, dolomitický) nebo usušené a nadrcené vaječné skořápky.

Příklad krmné dávky pro kuřice: 84% obilí, 15% sójový šrot, 1% olej.

Příklad krmné dávky pro nosnice: 7 kg obilí, 2kg sójového šrotu, 0,25 l oleje, 0,8 kg vápence.

Pokud krmíme kukuřici, nebo přikrmujeme brambory, olej podávat nemusíme. Při pastvě lze množství krmné směsi snížit.

Kupovanou směs je dobré před podáváním v krmítku navlhčit.

Olej zvyšuje energetickou hodnotu krmiva. Je také důležitý pro využití vitamínů rozpustných v tucích.

Snášení vajec

Většina slepic začíná nést asi v půl roce stáří. Se stářím slepice se vejce zvětšují. Snáška se většinou přeruší v době pelichání, stresu, nemoci, velké zimy, při změně krmiva nebo změně prostředí. Po třetím roce se snáška rapidně snižujeme, tehdy slepice vyřazujeme. Také u překrmených slepic jde snáška dolů.

Co udělat pro dobrou snášku

Důležitá je doba světla, a to v délce 15-17 hodin denně. Kombinujeme tak přirozené denní světlo s umělým. Postačí slabší žárovka, například 15 W. Intenzita by měla být max 15-30 lx. Světlo a kvalitní krmení jsou totiž důležitými stimuly pro snášku. S prodlužováním světla začínáme už v září. Slepice nám tak ponesou po většinu roku.

Inkubace vajec

Pokud chceme vejce inkubovat v líhni, musíme dodržovat podmínky a hygienu. Inkubace trvá průměrně 21 dní. Doporučená teplota je 37,5-38°C, vlhkost 40-55%, u konce líhnutí se zvyšuje na 65%. Vejce se ukládají naležato a musí se otáčet o 90-180°, až do 18.dne. Zjištění, zda je vejce oplodněné, se provádí prosvěcováním od 8. dne, a je na to potřeba trocha praxe. Vylíhnutá a oschlá kuřata 2x denně vyndáváme z líhně.

Vylíhnutá kuřata dáme do odchovny pod tepelný zdroj (teplota 32-34°C, každý týden o 2°C snížíme). Kuře ještě 3-5 dní spotřebovává živiny ze vstřebaného žloutku. Krmit začínáme kukuřičným šrotem a strouhankou, dále krmíme krmnou směs K1. Důležitá je pitná voda, ne v hlubokých nádobách.

Odchov pod kvočnou

Pokud máme dobrou kvočnu– matku, můžeme jí nechat vysedět vejce přirozeným způsobem. Kvočna by pod sebou měla mít pouze takový počet vajec, který dokáže zabezpečit, bývá to průměrně 12 vajec. Kvočna vejce obrací a vytváří vhodné podmínky. Líhnutí přichází po 21 dnech. Dobrá matka svá kuřata bez problémů odvodí a chrání je před nebezpečím.

Kohouti

Kohout je v půl roce stáří již schopný plemenitby. Používá se většinou do stáří 3 roky, někdy i déle. Páření slepic se říká pojímání a probíhá většinou denně. Kohout své hejno i chrání. Více kohoutů se snese zřídka, musí vyrůstat pod stejnou kvočnou, nebo mít k dispozici opravdu velký prostor a dostatek slepic. Kokrháním kohout dává najevo, že území je jeho.

Jak udržet drůbež zdravou

Základem je hygiena ve výběhu i kurníku. Dále správná krmná dávka s přídavkem podpůrných přípravků, vitamínů a minerálů. Slepice mohou potrápit infekční nemoci i parazité (vnější, vnitřní). Proti některým nemocem existuje preventivní očkování, ovšem v domácích chovech se většinou neprovádí. Proti parazitům můžeme použít odčervování, případně insekticidy. Velice častá je vápenka (roztoč cnemidocoptes), omrzliny laloků a hřebene (pomůže ošetření sádlem, indulonou nebo vazelínou), poranění, a záněty vejcovodů u nosnic (snáší „zdeformovaná“ vejce).

Především starší kusy jsou náchylné k nemocem, a mohou je pak přenést na mladší slepice. Proto je dobré v chovu nechávat zvířata maximálně 2-3 roky.

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.