Dešťovky neboli rousnice jsou oblíbeným krmivem, kromě velkých kanadských žížal jsou skvělým krmivem a návnadou pro ryby. Rousnice patří k našim největším žížalám. Koupit se dají v chovatelských a rybářských potřebách nebo sbírat venku. Jak je chovat doma?

Kdy žížaly sbírat

Nejprve musíme rousnice nasbírat, abychom je mohli doma uchovávat. Jsou velmi hbité a dobře reagují na pohyb člověka, proto se musíme pohybovat opatrně. Ze země na povrch vylézají po dešti, vyskytují se na travnatých plochách, nejlépe čerstvě posekaných, i pod kameny. Po větším suchu je zaručeně vyláká i větší bouřka, zejména v noci vylézají na povrch celé.

Jak na sběr

Při sběru v noci (nejlépe okolo 23 až 24 hodiny) potřebujete baterku, dobré je červené světlo, na které žížaly nereagují. Sběr vyžaduje určitý cvik, aby žížala nezalezla ihned zpátky do půdy nebo abychom ji nepoškodili. Pohybovat se musíme potichu, hluk a otřesy půdy je plaší. Jsou velmi hbité a překvapivě silné. Poškozené dešťovky nedávejte do nádoby k ostatním, znehodnotili byste svůj chov.

V čem chovat rousnice

Potřebovat budete nějakou bednu, pokud je dřevěná, zvnitřku ji vyplníme pytlovinou, aby žížaly neunikly. Dno vysypeme štěrkem ve výšce asi 1,5 až 2 cm pro zachycení přebytečné vlhkosti. Na štěrk nasypeme prosetou zeminu, může být i s drny nebo kořínky, nikoliv s trsy trávy, které by se zapařily. Nahoru umístíme několik drnů, aby se měly rousnice kam schovat. Tyto drny jsou velmi důležité a vyměnit je stačí několikrát do roka.

Kam nádobu umístit

Připravenou bednu umístíme do sklepa, garáže nebo na jiné temné a chladné místo. V zimě je dobrá teplota 5 až 10°C, v létě do 20°C. Substrát musíme přiměřeně a často zalévat, nesmí být přemokřený ani vyschnout. Velkým nepřítelem žížal je vysoká teplota, na to pozor, a také vysychání substrátu.

Potrava rousnic

Rousnice se živí kořínky v hlíně a v drnech. Chutná jim i kávový logr nebo sušené mléko, s tím to ale nesmíme přehánět, aby se pak substrát nekazil. Přilepšit můžeme trávou nebo salátem.

Pokud poskytnete žížalám dobré podmínky, dočkáte se možná dokonce úspěchu v podobě jejich rozmnožení.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.