Potkani jsou společenští a poměrně nenároční hlodavci, se kterými se nikdy nebudete nudit. Nechováme je samostatně, protože by strádali, a společnost člověka jim nestačí. Nikdy nechováme samici a samce trvale společně. Jedinci stejného pohlaví se snášejí velmi dobře. Hrají si, spí pohromadě a navzájem pečují o srst. Mají spíše večerní a noční aktivitu. Existuje mnoho barevných variet potkanů, a typů srsti. Populární jsou i bezsrstí potkani či potkani dumbo.

Jak potkany ubytovat

Ideální ubikací je klec. Boxy nebo akvária nejsou vhodné, nezajišťují dostatek podnětů a pohodlí. Minimální velikost klece pro dvojici dospělých jedinců je 60 x 40 x 50 cm. Klec umístíme mimo průvan a přímé slunce, nejlépe na místo, odkud mohou zvířata pozorovat běžné dění. Lépe snášejí nižší teploty než vyšší. Jako podestýlku použijeme hobliny nebo speciální granuláty. Mezi vybavení klece patří napáječka na vodu a misky na krmení. Potkani ocení prolézačky, závěsné hamaky, pelíšky a domečky. Vhodné je pořídit si i přepravku.

Krmení potkanů

I když jsou potkani všežravci, nemohou žrát vše. Pokud své potkany správně krmíte, můžete jim znatelně prodloužit život. Především musíme zajistit, abychom potkany nepřekrmovali. Dobré krmení poznáme podle kondice zvířete, ne podle toho, zda mu chutná. Nejméně energie potřebují dospělí samci, nejvíce mláďata a kojící samice. K dispozici jsou kompletní krmiva pro potkany (směsi nebo granule), ne vždy jde ale o kvalitní výrobky. Neměly by obsahovat konzervanty, mnoho kukuřice a slunečnice. Vyhýbáme se tučným a sladkým složkám. Můžeme si namíchat vlastní směs, ovšem je potřeba si nastudovat nutriční požadavky těchto zvířat. Potrava pro potkany by měla obsahovat obilniny, semena, luštěniny, ořechy, ovoce, zeleninu, maso, červy, kočičí nebo psí granule, sýry, tvaroh, vejce. Někteří potkani ocení i zelené krmení, tvrdé pečivo, piškoty nebo těstoviny. Na okus podáváme větve stromů. Potkanům nedáváme jídla kořeněná, zbyty od stolu, uzeniny, čokoládu, kávu, čaj nebo alkohol.

Rozmnožování potkanů

Jako chovatelé bychom se měli snažit o správné zušlechťování variet, zbarvení a zlepšovat zdravotní bilanci chovu. Měli bychom znát základy genetiky a k chovu vybírat vhodné, zdravé jedince bez extrémů. Potkani jsou plodní od 6. týdnu věku, ovšem k chovu je využíváme až od 6 měsíců. Říje nastává u samice průměrně každé 4 dny. V tu dobu pouštíme samici k samci, buď kontrolovaně, nebo je spolu ubytujeme. Délka březosti je 21- 25 dnů. Někdy se objeví falešná březost. Samici oddělíme od skupiny 1-2 dny před porodem a umístíme ji do připraveného porodního boxu, což je ubikace bez pater a závěsných hamak, kde jí poskytneme materiál pro stavbu hnízda. Po porodu můžeme začít přidávat mléčné výrobky, a samici poskytujeme hodnotnou stravu. V době březosti ji ale nepřekrmujeme, ani nepřidáváme vápník nebo mléčné výrobky. Maximálně těsně před porodem.

Odchov mláďat

Mláďata se rodí poměrně málo vyvinutá. Průměrně je jich 12-15. Od prvního dne lze rozeznat pohlaví. Po týdnu již rozeznáme barvu, a otevírají se jim zvukovody. Ve dvou týdnech mláďata otevírají oči. Začínají být aktivnější a ochutnávají první dospělou stravu. Poskytneme jim směs drobných zrnin, a když jsou schopny žrát samostatně, přikrmujeme masem, granulemi nebo mléčnými výrobky. Od dvou týdnů můžeme samici s mláďaty vrátit do společné ubikace k ostatním. Nejdříve ji vyčistíme, dáme zde rodinku, a pak až ostatní zvířata. Mláďatům se věnujeme, a starají se o ně i ostatní samice. Ve věku 4-5 týdnů jsou mláďata odstavena a mohou jít do nového domova.

Péče o zdraví

Potkani mohou trpět na nádorová onemocnění, tukové bouličky, abscesy, vnější parazity, respirační infekce, zánět středního ucha, mrtvičku, a na další zdravotní potíže. Vždy je nutno co nejdříve navštívit veterináře, který má s potkany a jejich léčením zkušenosti.

 

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.