Domů Chovatel Chov poštovních holubů

Chov poštovních holubů

Chov poštovních holubů je poměrně fascinující disciplína, která vyžaduje vášeň, štědré časové možnosti a hluboké znalosti. Klíčem úspěchu je správná péče o chovné i závodní jedince. Počítat musíme s časovou náročností tohoto odvětví.

Proč chovat poštovní a závodní holuby?

Poštovní holubi jsou fascinující ptáci, vytrvalí letci a mistři orientace.
Poštovní holubářství je nejen koníček s dllouhou tradicí, ale také regulérní sport, ve kterém se pořádají soutěže a mistrovství. A to na různých úrovních, národních i mezinárodních. Závody testují vytrvalost, rychlost a samozřejmě i orientační schopnosti poštovních holubů. Chovatelé se snaží vyšlechtit nejlepší závodní linii a co nejdokonaleji připravit své svěřence na závodní sezónu.

Poštovní holubi jsou fascinující v tom, že dokážou neomylně nalézt cestu domů a urazit přitom stovky kilometrů. Jejich navigační schopnosti jsou přitom dodnes předmětem vědeckého výzkumu. Chovat a trénovat tato výjimečná zvířata může být nesmírně zajímavé. Chov holubů se často dědí z generace na generaci a má dlouhou tradici.

Pro ty, kteří mají zájem o genetiku a šlechtění, je chov poštovních holubů skvělou příležitostí k rozvoji a realizaci. Správným výběrem chovných párů lze totiž šlechtit silnější, rychlejší a odolnější holuby. Je to ale práce na dlouhá léta.

Chov poštovních holubů není pro každého. Pokud vás láká kombinace péče o zvířata, trpělivé mnohaleté práce a máte soutěživého ducha, může to být zájmová činnost pro vás. Můžete neustále zlepšovat své výsledky, testovat nové tréninkové metody a porovnávat se s ostatními chovateli.
Péče o holuby ovšem vyžaduje znalosti, pravidelnost a disciplínu. Jde o dlouhodobý závazek. Pokud jste odhodláni investovat čas do správné přípravy a péče, chov může být úspěšný.

Jaké podmínky holubi potřebují?

Základem úspěchu je kvalitní obydlí, tedy holubník, který poskytuje ptákům pohodlí, bezpečí a zdravé prostředí.
Každý holub by měl mít v holubníku dostatek místa. Doporučuje se alespoň 0,3–0,5 m² na jednoho holuba. Přílišná koncentrace vede ke stresu a šíření nemocí.

Holubník by měl mít dostatečné větrání, ale vyvarujeme se průvanu, který může způsobit respirační onemocnění. Holubi nesnášejí jak průvan, tak vlhkost a zatuchlý vzduch.

Přirozené světlo je důležité pro zdravý biorytmus. V zimních měsících někteří chovatelé přidávají umělé osvětlení, aby podpořili aktivitu a zlepšili kondici holubů.

Denní odstraňování trusu, pravidelná dezinfekce a použití podestýlky, která absorbuje vlhkost, pomáhá předcházet nemocem a mělo by být samozřejmostí.

Jak správně krmit poštovní holuby

Kvalitní výživa je klíčová pro rozmnožování, odolnost proti nemocem, sílu, vytrvalost a rychlou regeneraci po závodech. Holubi potřebují vyváženou stravu, která se trochu mění podle sezóny.

Základní složky krmiva

Sacharidy (50–60%) – Poskytují energii pro dlouhé lety. Nejlepší zdroje: kukuřice, pšenice, ječmen.
Bílkoviny (12–18%) – Nutné pro regeneraci svalů a růst mladých holubů. Nejlepší zdroje: hrách, čočka, sójové boby.
Tuky (5–8%) – Užitečné pro vytvrvalost na dlouhé tratě. Nejlepší zdroje: slunečnicová semena, konopné semínko, lněné semínko.
Vitamíny a minerály – přídavek je nutný pro celkové zdraví a imunitu. Dodáváme je formou minerálních směsí, gritu, sépiové kosti nebo speciálních doplňků.

Čistá voda by měla být vždy k dispozici. Holubi by měli mít přístup k napáječkám, které snižují riziko kontaminace oproti miskám.

V průběhu roku je krmnou dávku potřeba upravovat.

Mimo sezónu – postačé lehká strava s nižším obsahem tuku, aby se předešlo obezitě.
Před závodem – postupně navyšujeme příjem energie (více tuků a sacharidů).
Po závodu – podáváme regenerační směsi s vyšším obsahem bílkovin a elektrolytů pro rychlejší zotavení.

Jak předcházet nemocem

Zdraví holubů je pro dobré sportovní a chovatelské výsledky klíčové. Mnoha nemocem lze předejít správnou prevencí, stejně jako u všech hovaných druhů zvířat.

Nejčastější nemoci poštovních holubů

Trichomonóza je parazitární onemocnění, které napadá hrdlo a trávící trakt. Prevence: pravidelná dezinfekce napáječek a podávání antiparazitárních přípravků.

Kokcidióza postihuje střeva a oslabuje imunitu. Prevence: udržování suchého prostředí a pravidelné testování trusu.

Paramyxovirová infekce Způsobuje nervové problémy a průjem. Prevence: vakcinace alespoň jednou ročně.

Respirační infekce jsou často způsobené špatným větráním. Prevence: dobrá ventilace a podávání vitaminových doplňků na podporu imunity.

Základní prevence pro zdravý chov

Pravidelné očkování – Paramyxoviroza, salmonelóza a neštovice jsou hlavní nemoci, proti kterým se doporučuje očkovat.
Udržování holubníku v čistotě a bez průvanu
Antiparazitární opatření – Pravidelné odčervování a ošetření proti vnějším parazitům udrží holuby v dobré kondici.
Karanténa – Nově pořízené ptáky vždy držte několik týdnů odděleně a sledujte jejich zdravotní stav.
Izolace – Jedince, kteří vykazují známky nemoci, ihned od ostatních izolujeme.

Každý holub je jiný. Vedení záznamů o výsledcích, kondici a zdravotním stavu vám pomůže optimalizovat chov.
Holubi lépe závodí, když jsou psychicky motivovaní. Metody jako oddělení samců a samic před závodem mohou zvýšit jejich snahu rychle se vrátit domů. Pro úspěšný chov zároveň ptáci vyžadují psychickou pohodu mimo závody. pro úspěšnýbchov doporučujeme učit se od zjušených chovatelů. Jejich metody jsou prověřeny roky až desetiletími práce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno