Papoušci jsou nejoblíbenější skupinou exotických ptáků chovaných pro okrasu a zálibu. Mají silný zobák, který je vysoký a hákovitě zahnutý. Jazyk je velmi pohyblivý a svalnatý. Dohromady tvoří důmyslný nástroj k přijímání potravy a přidržování ve větvích.  Nohy mají krátké běháky, dva prsty směřují dopředu, dva dozadu. Nohy slouží k přidržování ve větvích i k uchopování potravy. Typické je pestré opeření. Jsou to velice inteligentní tvorové. Dokážou napodobovat zvuky, melodie i slova.

Jde o dlouhověké ptáky. Andulky se dožívají 12-15 let, amazoňané až 80 let, kakaduové až 100 či více let. Kromě doby hnízdění žijí ve větších hejnech. Jde o velmi sociální zvířata a samota jim rozhodně nesvědčí. Většina druhů, kromě andulky, korely nebo alexandra malého, jsou na seznamech CITES.

Výběr papoušků by měl být pečlivý, každý druh má trochu jiné požadavky, jinak vypadá, a hodí se do jiných podmínek. Velcí papoušci bývají nároční na chov, hluční a péče o ně je nákladnější. Samotného ptáka spíše ochočíte, ale bude strádat nepřítomností dalších jedinců stejného druhu. Někdy můžeme chovat i více druhů pohromadě. Mláďata z umělého odchovu a dokrmu se snadněji ochočují.

Podmínky pro chov

Podmínky, které připravíme chovaným papouškům, se trochu liší podle jednotlivých druhů. Jiné požadavky má andulka nebo korela, a odlišné zase ara nebo žako. Některé papoušky není vhodné chovat doma, lepší jsou venkovní voliéry. Musíme při umístění pamatovat také na jejich hlučnost. Silný zobák vyžaduje kvalitní konstrukci klecí a voliér. V kleci či voliéře by neměly chybět přírodní bidla a větve různých tlouštěk, misky na krmení, napáječky nebo misky na vodu, hnízdní budky, pokud chceme odchovávat mladé, nádoba na grit, sépiová kost, různé hračky, a ve venkovní voliéře i místo, kam se ptáci mohou schovat při nepřízni počasí, a nejedovaté vhodné rostliny. Na dno se využívají různé materiály, jako tvrdý papír, písek, hobliny. Ubikace by měla být z dosahu přímého slunce a průvanu. Ptáci ocení možnost osvěžení vodou, rosení, a koupání v mělké misce nebo ptačí koupelně.

Potrava

Papoušci přijímají převážně potravu rostlinného původu. Někdy ale sbírají i hmyz a žížaly, především v období krmení mláďat. Papoušky krmíme vhodnou směsí zrní, speciálními granulemi, některými druhy ořechů, ovoce a zeleniny. Mají rádi i zelené krmení a čerstvé větve na okus. Přidávat můžeme vitamíny a minerály.

Rozmnožování

Papoušci někdy tvoří celoživotní páry, a často k sobě velice lnou, přičemž si vzájemnou náklonnost neustále projevují, a to po celý rok. Papoušci většinou hnízdí v dutinách stromů. Ty v zajetí nahrazujeme hnízdními budkami. Poskytneme jim také vhodný hnízdní materiál. Snášejí 2-4 (někdy i více) vajec. Mláďata se líhnout holá, slepá a hluchá, jsou krmivá, takže plně odkázaná na péči rodičů. Rodiče je krmí kaší z volete. Mláďata jsou v péči rodičů do vylétnutí z hnízda, i několik týdnů potom.

Zdraví papoušků

Nemocní ptáci většinou přestanou být čilí a veselí. Mají neupravené peří, jsou rozčepýření, hubnou (začne vystupovat prsní kost), mívají přivřené nebo zavřené oči. Takové zvíře umístíme do tepla a vyhledáme odbornou pomoc. Dbáme na pravidelné zkracování drápů a zobáku. Zajistíme ošetření proti vnějším nebo vnitřním parazitům, pokud se vyskytnou. Základem je správná péče a hygiena.

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.