Myši jsou hlodavci, kteří se chovají jako hobby zvířata, nebo jako potrava pro plazy. Existuje mnoho barevných mutací a různé kvality srsti (například myši aguti, strakaté, černé, čokoládové, modré, krémové, bílé s modrýma i červenýma očima, nunu myši bez srsti, dlouhosrsté, kudrnaté, myši tanečnice a další). Myši váží nejčastěji 20-30 g, ale někteří samci dosáhnou i 90g. Jsou to aktivní, společenská a zvědavá zvířata. Aktivita je nejvyšší večer a v noci. Obratně šplhají a skáčou. Nedají se ochočit tolik jako potkani, ale zase nepotřebují tolik pozornosti. Není vhodné chovat je jednu myš, strádala by. Samci zapáchají, a pokud by jich bylo několik, bojují mezi sebou. Proto je lepší chovat samice, nebo pár, pokud chceme mladé a máme pro ně odbyt. Lepší je pořídit si myši od chovatelů než ze zverimexu. Máte větší jistotu, že si přinesete domů jedince požadovaného pohlaví, zdravého, přesně známého stáří a ne třeba březí samičku, pokud chceme mládě. Myši se dožívají věku asi dvou let. Pokud chcete mít myš ochočenou, pořiďte si mládě ihned po dostavu, to znamená ve věku 4-5 týdnů.

Chovné zařízení

Tyto drobné hlodavce můžeme chovat v klecích (s opravdu velmi malými vzdálenostmi mříží), nebo v plastových nádobách z odolného materiálu či akváriích, opatřených víkem z pevného pletiva. Teplota v místnosti je vhodná taková, jaká je komfortní pro člověka. Minimální rozměry ubikace pro pár jsou 40 x 30 x 25 cm, ale čím větší, tím lépe. Myšky ocení spoustu vhodných hraček a předmětů ke zkoumání, prolézaček a úkrytů. Pořídit můžeme i kolečko na běhání. Samozřejmostí jsou misky na potravu a napáječky na vodu. Jako podestýlku použijeme hobliny nebo přímo speciální zvířecí podestýlky.

Jak myši krmit

Myši jsou všežravci. Kvalitní komerční krmivo obsahuje vše potřebné. Dále můžeme podávat seno, obilniny, přilepšit myškám tvrdým chlebem, kouskem masa, sýra, zeleninou, ovocem, zeleným krmením nebo kočičími granulemi. Příliš tučná potrava (olejnatá semena, oříšky) jim sice velice chutná, ale není vhodná. Myši sežerou průměrně do 10 g potravy denně.

Rozmnožování myší

Dříve, než se rozhodneme myši množit, musíme si zajistit dostatečný počet zájemců o mláďata. Do chovu zařadíme jedince minimálního stáří 3 měsíce. K jednomu samci dáváme maximálně 6 samic. Březí samice můžeme ponechat ve skupině, ale musíme počítat s možnými ztrátami. Hned po porodu může být samice znovu nakryta. Pokud bychom vše nechali na přírodě, měla by samice mláďata až 9 x do roka, což je ale nevhodné a vyčerpávající. Připravená ke krytí je samice co 4-6 dní, je to individuální. Březost trvá 18-21 dní. Rodí se 4-12 mláďat, výjimečně více. O mláďata se starají všechny samice ve skupině. V 10 dnech mají mláďata narostlou srst. Ve 14 dnech začínají přijímat pevnou potravu. Ve věku 2-3 týdny jsou myšky extrémně skákavé, musíme dávat pozor, by nám nevyskočily z rukou nebo z ubikace. Odstav provádíme ve věku 3-4 týdny.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.